Toz Ruhu Ankaralı İzleyici ile Buluştu

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

20. Gezici Festival’de bir gala daha gerçekleştirildi. Nesimi Yetik’in ilk uzun metrajlı filmi Toz Ruhu Ankaralı izleyici ile ilk buluştu.

Toz Ruhu film gösteriminin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayan Yönetmen Nesimi Yetik ve Senarist Betül Esener; filmin konusunun nereden bulunduğunu ve filmdeki tekrar eden “saat” takıntısının sebebini anlattılar.

“Bu filmi sizin çekme amacınız tam olarak neydi, izleyiciye ne vermek istediniz?” sorusuna, Yönetmen Nesimi Yetik şu şekilde cevap verdi: “Çok genel bir soru bir çok sebep var ancak öncesinde filmin nereden çıktığını anlatalım.” dedi ve karakterin çıkış hikayesini aktardı. “Filmde gördüğünüz karakter bizim komşumuz aslında. Biz 2008 yılında burada Ankara’da yaşıyorduk Betül ile. İstanbul’a film çekmek için taşındık ve aslında buradaki “karakter” bizim komşumuz oldu. Aynı bu şekilde gömlekleri vardı, belinde radyosu ve arabesk kasetleri. Biz de o sırada bir film yazıyorduk ve hayatın sıkıntılarıyla boğuşuyorduk sonra gördük ki bu adam çok mutlu. Gece 12’de işten geliyor ve radyosu çalıyor. Ve Betül’den bu adamı film yapalım fikri geldi. O adamın hala mutluluğunu çözebilmiş değiliz.”

“Film boyunca karakterimiz hep bir saat ayarlama, alarm kurma derdi içerisinde bunun bir sebebi ya da işaret ettiği bir durum var mı?” sorusuna Yönetmen Yetik: “Devamlı alarm kurmasının, saatleri ayarlamasının tabii ki de bir sebebi var. Takıntılı bir adam çünkü kendisi, sürekli zamanında bir yerlere gitmeye çalışıyor. En ufak bir geç kalma da dahi sıkıntı yaşıyor. Ayrıca bu adam yalnız uyanması için alarma ihtiyaç duyuyor.”

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.