SİNEMA TEK GÖSTERİM YENİDEN: YENİ TÜRK SİNEMASI

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

26 Mayıs-30 Temmuz 2003
Ankara

Ankara Sinema Derneği 1999 ve 2000 yıllarında gerçekleştirdiği “Sinema Tek Gösterimler”e 26 Mayıs 2003’den itibaren yeniden başladı.. Denk Ajans ve Radyo ODTÜ işbirliğiyle Kavaklıdere Sineması’nda her Pazartesi ve Çarşamba günü saat 19.00’da değişik temalar içeren toplu gösterimler yapıldı.

“Yeni Türk Sineması” başlığı altında 1990’ların ikinci yarısında çektikleri filmlerle Türk Sineması’na yeni bir soluk getiren, yurtiçi ve yurtdışındaki festivallerde önemli ödüller alan yönetmenlerin filmlerinden oluşan bir seçki Ankaralı izleyicilerle buluştu.

Zeki Demirkubuz’un 1997 yapımı Masumiyet ve son filmi İtiraf, Nuri Bilge Ceylan’ın Cannes Film Festivali Yarışmalı bölümünde yer alan Uzak ve Mayıs Sıkıntısı, Derviş Zaim’in Tabutta Rövaşata ve Filler ve Çimen, Semih Kaplanoğlu’nun Herkes Kendi Evinde, Yeşim Ustaoğlu’nun Güneşe Yolculuk, Handan İpekçi’nin Büyük Adam Küçük Aşk ve Aydın Sayman ile Ümit Cin Güven’in ortaklaşa yönettikleri Sır Çocukları “Yeni Türk Sineması”nda gösterilen filmler arasında.

Zeki Demirkubuz’un 1997’de çektiği, ulusal festivallerde aldığı birçok ödülün yanı sıra yurtdışında da büyük ilgi gören, Angers, Oslo, Brüksel, Innsbruck ve Tabessa Film Festivalleri’nden ödüllerle dönen ve Fransa ve Belçika’da ticari gösterime giren filmi Masumiyet Yeni Türk Sineması toplu gösteriminin ilk filmi oldu.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.