SESSİZ KIZ

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

2022
95’
İrlanda
Renkli

Dokuz yaşındaki içine kapanık Cáit, kalabalık, sorunlu ve yoksul bir ailenin çocuğudur. Evde ve okulda sessiz kalarak çevresindekilerden gizlenmeyi öğrenmiştir. Annesinin hamileliği nedeniyle yazın uzak akrabalarının yanına gönderilir. Eve ne zaman döneceğini bile bilmeden yalnızca üstündeki giysilerle, tanımadığı insanların evine bırakılır. Orta yaşlı bir çift olan Kinsella’lar da Cáit’in ailesi gibi çiftçidir ama bu çalışkan çiftin hiçbir eksiği yok gibidir. Kadın ona kucak açsa da evin erkeği ilk günlerde Cáit’ten uzak durur, fakat zamanla araları düzelir. Kinsella’ların sıcak ilgisiyle ilk kez mutluluğu tadan Cáit yeni yaşamına uyum sağlar. Aralarındaki sevgi giderek artar, ancak kavuştuğu bu huzurlu yuvada da geçmişte büyük bir trajedi yaşanmıştır. Cáit bir gün bu acı gerçeği öğrenir.

Sessiz Kız tüm zamanların en yüksek gişe geliri elde eden İrlandaca filmi olmanın yanısıra, son yılların en çok beğeni kazanan İrlanda filmidir. Sessiz Kız 95. Akademi Ödülleri’nde En İyi Uluslararası Film dalında İrlanda’nın adayı olarak seçilmiştir.

Büyük Ödül, Çocuk Jürisi Özel Mansiyonu Genaration Kplus – Berlinale İzleyici Ödülü, Keşif Ödülü Dublin En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Kurgu, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Özgün Müzik, En İyi Yapım Tasarımı İrlanda Film ve Televizyon Ödülleri İzleyici Ödülü Montclair İzleyici Ödülü Taipei Gümüş Başak, Fipresci Ödülü, İzleyici Ödülü Valladolid

Colm Bairéad Dublin Institute of Technology’de sinema eğitimi aldı. Dublin’de yaşayıp İrlandaca konuşan bir aileyi konu alan yarı otobiyografik kısa filmi Babasının Oğlu uluslararası festivallerde gösterildi. Belgeselleri ulusal ve uluslararası festivallerden ödüller kazandı. 2012’de İrlanda Yönetmenler Birliği tarafından “İrlanda dilinde önemli çalışmalar yapan yönetmen” payesiyle onurlandırıldı. 2022’de Aer Lingus Discovery Ödülü’nü ve Screen Ireland-IFTA Rising Star Ödülü’nü aldı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.