Selvi Boylum Al Yazmalım

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Yönetmen

Atıf Yılmaz

Senaryo

Ali Özgentürk (Cengiz Aytmatov’un romanından)

Görüntü

Çetin Tunca

Müzik

Cahit Berkay

Oyuncular

Türkan Şoray, Kadir İnanır, Ahmet Mekin, Nurhan Nur, Hülya Tuğlu

Yapım

Yeşilçam Filmcilik İstiklal Cad. Bekar Sok. No: 12 / 1 Beyoğlu İstanbul
Tel: +90 212 252 79 13 Fax: +90 212 245 3508 e-mail: alfafilm@turk.net

Dağıtım

Alfa Film, İstiklal Cad. Halep İşhanı No: 140, Kat: 5 Beyoğlu İstanbul Türkiye
Tel: +90 212 243 63 40 Fax: +90 212 245 35 08 e-mail: alfafilm@turk.net

Ödüller

En İyi Yönetmen, En İyi Sinematografi, İkinci En İyi Film Antalya

En İyi Kadın Oyuncu Taşkent

Türkiye, 1977, 35mm, 90′, Renkli

Sevgi ve emek ilişkisi üzerine, tekrar tekrar seyretmekten bıkılmayacak, asla eskimeyecek bir klasik… Atıf Yılmaz, ünlü Sovyet yazarı Cengiz Aytmatov’un romanından hareketle, gelmiş geçmiş en güzel aşk öykülerinden birini beyazperdede oya gibi işliyor. Bir iddiaya göre Fransız şair Aragon tarafından, “dünyanın en güzel aşk öyküsü” olarak nitelenmiş Selvi Boylum Al Yazmalım.

Bir baraj inşaatına kamyonuyla kum taşıyan şoför İlyas, eşi Asya ve küçük çocukları Samet’in dünyalarına dalıyoruz önce. Asya ile İlyas’ın bir zamanlar dillere destan olacak aşkları, kıskançlık, içki düşkünlüğü, başka kadınla ilişki vb. nedenlerle sarsılmaktadır. Gerçekte karısını çok seven ama kişiliği giderek zayıflayan İlyas’ın, işindeki sorunların da büyümesiyle evini terk etmesi üzerine Asya çocuğuyla birlikte çaresiz kalır. Günlerce kocasını bekler… Genç kadının bir süre sonra tanıştığı ve oğlunun baba bildiği Cemşit’le beraberliği ise hiçbir şeyin eskisi gibi olmamasına yol açacaktır.

İlyas yıllar sonra çıkıp gelir. Karısını ve çocuğunu talep etmektedir. Bu geliş, insanoğlunun kafasını ve gönlünü binlerce yıldır meşgul edip hâlâ sürmekte olan tartışmanın fitilini bir kez daha ateşler. Sevgi nedir? Kimdir sevgili, kimdir eş, kimdir baba… Ve dönmek mi zordur, dönmemek mi…

Türkan Şoray, Kadir İnanır, Ahmet Mekin üçlüsünün çok başarılı oyunculuk performansları ve olağanüstü uyumlarıyla dikkat çeken, Cahit Berkay imzalı film müziğiyle de sinemaseverlerin gönül tellerini titreten, Atıf Yılmaz’ın incelikli yönetiminin hep hissedildiği bir film Selvi Boylum Al Yazmalım.

Tunca Arslan

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.