SAÇ

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

1977
39’
Renkli
İsveç

Tuncel Kurtiz’in 1976’nın güz aylarında Türkiye ve İsveç’te çektiği Saç belgeseli, peruk üretimi için saç ticaretini konu ediniyor. Anadolu köylerinden seyyar toplayıcıların satın aldıkları saçlar, arabulucular eliyle İsveç’e götürülüp yüksek fiyatlara peruk yapımcılarına satılmaktadır. Filmde, köy köy dolaşarak saç toplayan Cumali ile İsveç’teki arkadaşlarından para toplayarak Türkiye’ye saç satın almaya gelen Seçkin’in hikâyesi paralel olarak aktarılır.Kurtiz’in kamerası, Anadolu köylerinde cenazelerden düğünlere pek çok adete tanıklık ederken, ekonomik koşullar nedeniyle saçlarını satmak zorunda kalan genç kızların çaresizliğini yansıtır.

Daha önce oyuncu Kurtiz’in yönetmen olarak imza atığı E5 Ölüm Yolu (1978) ve Gül Hasan (1979) filmlerini izleyiciyle buluşturan Gezici Festival, bu kez uzun yıllardır kayıp olduğu sanılan Saç’ı günışığına çıkarıyor. Dönemin değişen köy yaşantısını belgelemesinin yanı sıra, içerdiği yeniden sahnelemeler ve paralel kurgusuyla Saç, Türkiye belgesel sinema tarihi açısından henüz kayda geçirilmemiş bir kilometre taşı.

Tuncel Kurtiz (1936-2013) dünyanın çeşitli ülkelerinde oyuncu ve yönetmen olarak çok sayıda tiyatro oyunda rol aldı. Şeytanın Uçakları(Orhan Günşiray, 1965) filmiyle başlayan sinema yaşamı da, kendisine aralarında bir Gümüş Ayı ile iki Altın Portakal’ın da bulunduğu birçok ödül kazandırdı.Kurtiz, İsveç’te yaşadığı dönemde yönetmen olarak iki belgesel (Saç, 1977 ve E5 Ölüm Yolu, 1978) ve bir kurmaca filme (Gül Hasan, 1979) imza attı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.