SADELİĞİN DERİNLİĞİNDE BİR USTA: LÜTFİ AKAD

  • Category:
  • Posted By: alper
  • Date: Eylül 15, 2013
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Türk sinemasının çığır açan yönetmenlerinden Lütfi Akad, sade ve yalın bir bakış açısıyla çektiği filmleri aracılığıyla insan kişiliğinin derinlerine inebilmeyi başarmış ve sinemacılar kuşağının en verimli yaratıcılarından biri olarak sinema tarihinde özel bir yere sahip. Minimalist etkilerin ağır bastığı sineması, üslubunun kişisel etkilerinin yanı sıra, evrensel ölçülerde kurulmuş bir sinematografik anlatım zenginliğiyle de yüklü.

Fransız şiirsel gerçekliğinden göç sorunu temelindeki bir toplumsal duyarlılığa dek geniş erimli bir sinema evreni var Akad’ın. Sinemasını türlü olanaksızlıklardan sarsıcı bir yaratı dünyasına evirmeyi bilmiş bir yönetmen o. Filmlerindeki yalın anlatım, sinemanın tüm ifade biçimlerinden olanca etkililik ve incelikle yararlanmaktan alıkoymuyor Akad’ı. Yönetmenin filmlerine ve dünya görüşüne odaklanan bu küçük monografi, sinemanın Akad’a karşı yüklendiği borç ve ödevin kısa bir dökümü niteliğinde. Burçak Evren’in deyişiyle, “ustasız başladığı bir sinemanın ustası ve öncüsü” olmayı başarmış bir yaratıcının öyküsü…

Ayla Kanbur’un derlediği kitaba Necla Algan, S. Ruken Öztürk, Şükran Kuyucak Esen, M. Zeynep Dadak ve Burçak Evren yazılarıyla katkıda bulundu.

Dost Kitabevi Yayınları, Ankara Sinema Derneği, 2005

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.