PARAVAN

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

1976
94’
ABD
Renkli

Martin Ritt’in yönetmenliğini üstlendiği Paravan, çok ciddi bir konu olan 1950’lerde Hollywood ve televizyon dünyasındaki kara liste kampanyasını ele alan bir komedi. Sol görüşlü Amerikalıları tespit etmek amacıyla kurulan Amerika Karşıtı Faaliyetleri İnceleme Komitesi, pek çok yönetmen, yazar ve oyuncuyu sorgulamış ve yıllarca işsiz kalmalarına neden olmuştu. Filmde kara listeye alınan üç televizyon yazarının paravanı olmayı kabul eden Woody Allen, yazar rolü yapmak için mahallede bahis düzenleme işini bırakıyor.

Bu yolculukta bir yapım asistanının romantik ve siyasi ilgisi yanında, televizyon ekranlarının (olağanüstü Zero Mostel tarafından canlandırılan) ünlü yüzü Hecky Brown’ın arkadaşlığını da kazanıyor. Kara liste kurbanı Brown, tekrar başarı elde etmeyi çok istese de, meslektaşlarına ihanet edemiyor. Senarist Walter Bernstein, siyasi görüşleri yüzünden hedef alınan yetenekli insanları anlatan bu harikulade hikayeyle En İyi Senaryo Oscar Ödülü’ne aday olmuştu. Martin Ritt, Walter Bernstein ve Zero Mostel de filme katkıda bulunan başka pek çok isimle birlikte gerçek hayatta kara listeye alınmışlardı.

En İyi On Film Amerikan Ulusal Film Eleştirmenleri

Martin Ritt (1914) St. John’s Üniversitesi’nde hukuk eğitimi alırken tanıştıp arkadaşlık kurduğu Elia Kazan’la birlikte New York’s Group Tiyatrosu’na katıldı ve Golden Boy gibi toplumsal meseleleri ele alan Bunalım dönemi oyunlarında rol aldı. II. Dünya Savaşı’nda Hava Kuvvetleri’ne katıldı. Savaştan sonra canlı televizyon oyunlarında rol aldıysa da yönetmenliğe ağırlık vermeye başladı. Beş yıl boyunca kara listeye alındığı dönemde geçimini Actors Studio’da ders vererek sağladı. 1957’de Kenar Mahalle‘yle film yönetmenliğine başladı. Bazılarının yapımcılığını da üstlendiği yirmi beş film yönetti.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.