KANADA FİLM FESTİVALİ

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

18-24 Nisan 2003
Ankara

TÜRSAK Vakfı’nın Kanada Büyükelçiliği ile İstanbul’da 04 – 10 Nisan 2003 tarihleri arasında düzenlediği “Kanada Filmleri Haftası”, 18-24 Nisan 2003 tarihleri arasında da Ankara’da Ankara Sinema Derneği’nin katkılarıyla Kavaklıdere Sineması’nda gerçekleştirildi. Ankaralı sinemaseverler ilk kez Kanada filmlerini toplu olarak izleme fırsatı buldular.

“Kanada Film Haftası”nda, Kanada sinemasının son dönem en seçkin ve bol ödüllü filmleri yer aldı. Andre Turpin’in “Yumuşak Kabuklu Adam / Soft Shell Man” (2001), Louis Belanger’in “Ölümden Sonra / Post Mortem” (1999), Robert Morin’in “Zenci / The Negro” (2002), Pierre Falardeau’nun “15 Şubat 1839 / February 15, 1839” (2001), Barbara Willis Sweete’nin “Korkunç Sır / Perfect Pie” (2002), Soo Lyu’nun “Çılgın Masal / Rub & Tug” (2002), Guy Maddin’in “Dracula: Bir Bakirenin Günlüğünden Sayfalar / Dracula: Pages From A Virgin’s Diary” (2002) ve Cordell Barker’ın Kanada sinemasının artık klasikleri arasında yer alan, pek çok festivalde gösterilen ve ödül alan animasyon çalışması “Kedi Geri Döndü / The Cat Came Back” (1988) etkinlik kapsamındaki filmler.

Andre Turpin’in filmi “Yumuşak Kabuklu Adam” Hint Okyanusu’nda dalarken çok derine inmesinden dolayı beyni zedelenen, duygusallıktan nasibini pek almamış sualtı fotoğrafçısı Alex’in, bu olaydan sonra aylardır uzak olduğu evine dönmesi, en iyi arkadaşının sağır kız arkadaşıyla ilişkiye girmesi, öte yandan da geride bıraktığı karısıyla yüzleşmesini konu alıyor.

Andre Turpin’in filmi “Yumuşak Kabuklu Adam” Hint Okyanusu’nda dalarken çok derine inmesinden dolayı beyni zedelenen, duygusallıktan nasibini pek almamış sualtı fotoğrafçısı Alex’in, bu olaydan sonra aylardır uzak olduğu evine dönmesi, en iyi arkadaşının sağır kız arkadaşıyla ilişkiye girmesi, öte yandan da geride bıraktığı karısıyla yüzleşmesini konu alıyor. David La Haye, Isabelle Blais, Emmanuel Bilodeau, Chantal Giroux’dan oluşan baş oyuncu kadrosu ile görüntü yönetimi olumlu eleştiriler almış bir film “Yumuşak Kabuklu Adam”.

Louis Belanger, ilk filmi olan “Post Mortem”le Kanada’nın umut vaat eden yönetmenleri arasında gösterilmeye başladı. Film iki tuhaf yabancının yollarının kesişmesi üzerine kurulu. Bunların ilki kızını korumak ve ona iyi bir gelecek sağlayabilmek için cinselliğini kullanan, böylece avına düşürdüğü erkeklerin paralarını ve kredi kartlarını çalan Montreal’li genç bir kadın olan Linda (Sylvie Moreau), diğeri ise Montreal morgunda gece bekçiliği yapan kimsesiz Ghislain (Gabriel Arcand). Nekrofiliye de değinen sürprizlerle dolu senaryosuyla yalnızlık temasını başarıyla anlatan bir yapıt “Post Mortem”.

Robert Morin’in yazıp yönettiği ve öyküsünün merkezine ırkçılığı yerleştirdiği filmi “Zenci” çok uluslu olmasıyla bilinen Kanada’nın etnik zenginliği üzerine ciddi bir bakış denemesi.

“15 Şubat 1839” Pierre Falardeau’nun mali sıkıntılar çekerek tamamladığı ve başrollerine Luc Picard ile tiyatro kökenli kadın oyuncu Sylvie Drapeau’yu yerleştirdiği bir film. Kanada’nın önemli bir tarihsel noktasına değinen “15 Şubat 1839”da yönetmen Falardeau dostluk, dayanışma ve vatanseverlik konusunda da sözünü sakınmayan bir portre çiziyor.

2002 Toronto Film Festivali’nde seyirci ilgisini üzerine en çok çeken filmlerden olan “Korkunç Sır” bir kadın yönetmenin elinden çıkma ve iki kadının öyküsünü anlatıyor. Barbara Willis Sweete’nin filmi opera sanatçısı Francesca’nın, çocukluğunun geçtiği kasabaya yıllar sonra konser vermek için dönmesi ve orada en iyi arkadaşı Patsy’yle birlikte geçmişte yaşadıkları travmatik bir olayla yüzleşmesi üzerine kurulu.

Soo Lyu yönetimindeki “Çılgın Masaj” ise son dönem Kanada sinemasından çıkmış iyi komedilerden biri. Bir masaj salonu işleten Lawrence (Richard Zeppieri) hem golfe daha fazla zaman ayırmak hem de yanındaki masözlerin müşterilerine “ek hizmet” verip vermediğini öğrenmek için Conrad adında utangaç bir adamı kendi yerine bakması amacıyla işe alır. “Çılgın Masaj” pek çok ödül almış kısa filmci Soo Lyu’nun ilk uzun metraj çalışması.

Tam 15 yıl öncesinden gelen 1988 tarihli “Kedi Geri Döndü” Cordell Barker’ın yönettiği ve çekildiği yıl Oscar’a da aday olmuş bir animasyon. Müziğiyle belleklere kazınan film -ki adını şarkısından alıyor- 7 dakika sürüyor ve bu süre boyunca Bay Johnson’ın sarman bir kediyi başından defetmeye çalışmasını anlatıyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.