IŞIK HÜZMESİ

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

2021
98’
renkli
İspanya

“Bir gün köyün üzerinde muazzam bir ışık huzmesi belirecek ve her şeyi değiştirecek”. İspanya’nın güneybatısındaki bu küçük yerleşim biriminde hayat tekdüze ve sıradandır. Gençler çoktan başka şehirlere göç etmiş, kalanlar içinse hayat durmuş gibidir. Köyün kadınlarından Isa, hayal ettiği dönüşümü böyle özetler…

Işık Hüzmesi, durağan hayatlarından sıyrılmak isteyen bir grup kadının hikâyesini anlatıyor: Isa, bir gün hafızasını yitireceği endişesiyle kendisine mesajlar yazmakta ve bunları teybe kaydetmektedir. Cita, dini sembollerle dolu evinde kendisini sıkışmış hissetmektedir. María ise, yalnızlığıyla yüzleşmek üzere doğduğu köye geri döner. Kendilerini bu kısırdöngüden kurtaracak bir deneyim arzusu, mutlu olduklarını sandıkları ya da mutlu olmayı hayal ettikleri bu yere farklı bir gözle bakmalarını sağlar.

Işık Hüzmesi, klasik anlatı kalıplarının dışında, gizemli, karanlık ve etkileyici bir film. Gerçeklikle fantezi, natüralizmle büyülü gerçekçilik arasında seyreden bir kişisel arayış hikâyesi. Başrollerde ise, hayatlarının gerçekliğini perdeye taşıyan amatör kadınlar yer alıyor.

Ainhoa Rodríguez (Madrid, 1982) film ve TV yönetmeni, yapımcı ve senaryo yazarıdır. Complutense University of Madrid’de Görsel İşitsel İletişim eğitimi aldı ve Görsel İşitsel Medya dalında doktora yaptı. Ayrıca TAI College’den Film Yönetmenliği ve TV Yapımları diploması aldı. Kısa filmleri dünyanın çeşitli festivallerinde kırktan fazla ödül kazandı. Film yapımının yanı sıra öğretmen olarak çalışmakta ve taşrada kadınlara “Sinemada sıra dışı bakış açıları” konulu seminerler vermektedir. Işık Hüzmesi ilk uzun metraj filmidir.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.