İRAN FİLM ŞENLİĞİ

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

ÖDÜLLÜ İRAN FİLMLERİ ANKARA’DA

22-24 Aralık 2001
Ankara

Son yıllarda bütün dünyada büyük ilgi uyandıran İran Sineması’ndan örnekler 21-24 Aralık 2001 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen İran Film Şenliği kapsamında Ankaralı sinemaseverlere sunuldu. T.C Kültür Bakanlığı, İran İslam Cumhuriyeti Büyükelçiliği ve Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği etkinlikte 1987-1999 yılları arasında çekilmiş ve hepsi uluslararası festivallerde ödüller kazanmış yedi film gösterildi.

Şenlikte İran’ın en önemli ve uluslararası alanda en çok tanınan yönetmeni Abbas Kiarostami’nin üç filmi yer alıyor. 1987 yapımı Arkadaşımın Evi Nerede? çocukların iç dünyalarına eğilen ve erişkinlerin çocuklara duyarsız olmalarını eleştiren bir film. Kiarostami’nin Avrupa’da tanınmasını sağlayan yapıt Locarno Film Festivalinde üç ödül almıştı.

1990 yapımı Yakın Plan kendini Mohsen Makhmalbaf olarak tanıtan ve varlıklı bir aileden çekeceği film için para isteyen, bu nedenle de tutuklanan gerçek bir kişinin öyküsünü anlatıyor. Kiarostami gazetelerde yer alan tutuklama haberi nedeniyle çekmeye karar verdiği bu yarı belgesel film için yargı organlarıyla temasa geçmiş, sanığı hapiste ziyaret etmiş ve mahkeme sırasında çekim yapabilmek için izin almıştı. Mahkeme sahnelerinin yanı sıra olayların gerçek kahramanlar tarafından yeniden canlandırılmasıyla yönetmen, bu sinema aşığı işsiz sahtekarın gerçek öyküsünü ortaya çıkardı. Yakın Plan birçok uluslararası festivalde aldığı ödüllerin yanı sıra İstanbul Film Festivalinde de FIBRESCI ödülünü kazanmıştı.

İran Film şenliğinde gösterilen üçüncü Kiarostami filmi, Cannes Film festivalinde Altın Palmiye ve Boston Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Yabancı Film Ödüllerine sahip 1997 yapımı Kirazın Tadı. İntihar etmeyi düşünen ve kendisine yardım edecek gönüllü bir suç ortağı bulmak amacıyla Tahran’ın kenar mahallelerinde dolaşan bir adamın öyküsünü anlatan film, yönetmenin, sinemanın işlevini ancak yaşamı ve insanlığı en gerçek biçimde yansıttığı zaman yerine getirebileceği düşüncesinden kaynaklanıyor.

Akıldan çok duyguları ön plana çıkartarak mesajını veren Cennetin Rengi sekiz yaşındaki kör bir çocuğun çevresi ve babasıyla ilişkilerini konu alıyor. Majid Majidi’nin filmi Boston, Gijon, Montreal film festivalleri başta olmak üzere bir çok uluslararası ödüle sahip.

Toplumsal ve politik içerikli birçok filme imza atan ve ülkesi dışında tanınan tek İran’lı kadın yönetmeni olan Rakhshan Bani-Etemad’in yönettiği Mavi Yaşmaklı, yaşlı yalnız bir adamla genç bir kadının aşkını anlatan öyküsü nedeniyle çevrildiği yıl sansürün büyük tepkisini çekmiş ancak Locarno Film Festivalinde ödül aldıktan sonra iki sahnesi kesilerek gösterimine izin verilmişti. Mavi Yaşmaklı İran’da İslam devriminden sonra çekilen filmler arasında en fazla izleyici sayısı elde eden film olmuştur.

San Sebastian, Nantes ve Harara Film festivallerinden ödüllerle dönen Dariush Mehrjui’nin 1993’de çektiği Sara, kocasını yurtdışında tedavi ettirebilmek için yasa dışı yollardan para bulan bir kadının öyküsünü anlatıyor.

İşlediği bir suç nedeniyle bir ıslahevinde tutulan bir çocuk annesinin öldüğüne inanmamakta, bir gazeteden kestiği fotoğraftaki kadının annesi olduğunu hayal etmekte ve ona tekrar kavuşmak istemektedir. Islahevine yeni bir eğitmen geldiğinde çocuk aradığı anneyi bulduğunu düşünür. Anne Sevgisi İran’lı yönetmenlerin son yıllarda çok kullandığı bir yöntemle sert bir toplumsal eleştiriyle inandırıcı bir insancıllığı birleştirmektedir. Kamal Tabrizi’nin filmi Berlin, Seoul, Zlin ve Kahire Film Festivallerinde En İyi Film Ödüllerini kazanmıştı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.