HAZİRAN, SIFIR GÜNÜ

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

2022
105’
İsrail, Abd
Renkli

1962 yılında tüm dünya, Adolf Eichmann’ın İsrail’de halka açık bir mahkemede yargılanışına ve idamına tanıklık etti. Film, bir ulusu tanımlayan bu tarihi olaya yakından dahil olan üç karakteri anlatıyor. Bu benzersiz drama, Eichmann’ın idamından önce olanları özgün bir bakış açısıyla sunuyor. Üç bölümden oluşan hikâye, Eichmann’ın cesedinin yakıldığı fırının üretiminde çalıştığını iddia eden on üç yaşındaki Libyalı göçmen David’i, Eichmann’ın tutulduğu hücrenin gardiyanlarından Faslı Hayim’i ve duruşmanın Holokost’tan kurtulan Polonyalı baş sorgu görevlisi Micha’yı takip ediyor. Yahudilerin tarihinde belirleyici önem taşıyan bu davada üstlendikleri görevler bu üç kişiyi birbirine bağlıyor ve anlattıkları ayrıntılar tarihin dinamizmini hatırlatırken 2. Dünya Savaşı sonrasında İsrail’in yapısı ve kimliği hakkında etkileyici bir portre sunuyor.

Eichmann’ın yargılanma sürecini, aldığı cezayı ve habersizce asılmasını konu alan olay örgüsü aydınlatıcı ayrıntılarla dolu. Bir yerel bulvar gazetesi idam tarihini, gelecekte anma törenleri yapılmasın diye ‘Haziran, Sıfır Günü’ olarak yazmıştı.

1975’te Los Angeles’ta doğan yönetmen Jake Paltrow’un The Good Night (2007) ve Young Ones (2014) adlı iki kurmaca filmi var. Noah Baumbach’la birlikte De Palma belgeselini yönetti. Boardwalk Empire ve Halt and Catch Fire gibi başarılı televizyon dizileri için yönetmenlik yaptı. New York Times Magazine için çektiği The First Ones adlı kısa film Emmy adayı oldu. Filmleri Sundance, Venedik, New York, Karlovy Vary gibi uluslararası festivallerde gösterildi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.