60. FRANKFURT KİTAP FUARI TÜRK SİNEMASI STANDI

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

15-19 Ekim 2008
Frankfurt

15-19 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen 60. Frankfurt Kitap Fuarı’nda Türkiye’nin onur konuğu ülke olması nedeniyle çeşitli yan etkinlikler düzenlendi. Bu etkinlikler çerçevesinde Türkiye Sineması da 1970-2008 yılları arasında yapılmış 22 uzun metrajlı film ve 6 belgeselle temsil edildi. “Tüm Renkleriyle Türkiye” adı verilen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleştirilen program, Ankara Sinema Derneği tarafından koordine edildi. Türkiye’de son 38 yılda yapılmış, bazıları önemli festivallerde ödüller almış, bazıları ise büyük gişe başarısı elde etmiş filmlerden oluşan bu seçkiyle sinemamız tanıtıldı.

Frankfurt Kitap Fuarı sırasında, Sinema TV Forumu bölümünde açılan Türkiye standında, son dönem filmlerin fragmanlarının yer aldığı dvdler, Kalan Müzik’in katkılarıyla hazırlanan Türk film müzikleri albümü, sinemamızla ile ilgili kitaplar, sinema endüstrimizi tanıtan bir rehber ile Fuar’da ve Frankfurt Film Müzesi’nde gösterimi yapılacak filmleri içeren bir katalog sergilendi.

Fuar sırasında Nuri Bilge Ceylan’ın Üç Maymun, Abdullah Oğuz’un Mutluluk, Ömer Kavur’un Gizli Yüz, Özcan Alper’in Sonbahar, Seyfi Teoman’ın Tatil Kitabı, Ömer Vargı’nın Kabadayı, Fatih Akın’ın İstanbul Hatırası: Köprüyü Geçmek ve Mahsun Kırmızıgül’ün Beyaz Melek adlı filmleri gösterildi.

Kitap Fuarı’nda ayrıca 19 Ekim günü Anadolu’nun Renkleri: Düğün, Doğum, Ölüm (Peyami Çelikcan), Buçuk (Hüseyin Arus), İnsanın Ağaçla Dansı “Kündekari” (Tuhfe Tezel), Bozkırın Gücü – Kangal (Coşkun Aral), Kula’da Üç Gün (Süha Arın) ve Troya (Rıza Baloğlu) adlı belgeseller izleyiciyle buluştu.

Kitap Fuarı’ndaki film gösterimlerinin yanı sıra, 12 Ekim – 26 Kasım tarihleri arasında Frankfurt Film Müzesi’nde de Türkiye filmleri toplu gösterimi yapıldı. Etkinlik, Üç Maymun’un 12 Ekim akşamı saat 20.00’de, filmin oyuncuları Hatice Aslan, Ahmet Rıfat Şungar ve Ercan Kesal’ın katılımıyla gerçekleştirilen gösterimiyle ve bir resepsiyonla başladı.

Şener Şen, Uğur Yücel, Olgun Şimşek, Ömer Vargı, Mine Vargı, Aslı Tandoğan, Özcan Alper ve Serkan Acar gösterimlere katılmak üzere Frankfurt’a geldiler.

Umut (Yılmaz Güney), Sürü (Zeki Ökten), Züğürt Ağa (Nesli Çölgeçen), Anayurt Oteli (Ömer Kavur), Muhsin Bey (Yavuz Turgul), Tabutta Rövaşata (Derviş Zaim), Masumiyet (Zeki Demirkubuz), Mayıs Sıkıntısı (Nuri Bilge Ceylan), Vizontele (Yılmaz Erdoğan, Ömer Faruk Sorak), Yazı Tura (Uğur Yücel), Beş Vakit (Reha Erdem), Beynelmilel (Sırrı Süreyya Önder, Muharrem Gülmez) ve Gitmek (Hüseyin Karabey) Müze programında gösterilen diğer filmler.

Türkiye filmleri seçkisi daha sonra Stuttgart, Köln, Berlin ve Hamburg’da gösterildi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.