FİNLANDİYA FİLM ŞENLİĞİ

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

24-26 Mayıs 2002
Ankara

Ankara Sinema Derneği ve Finlandiya Büyükelçiliği’nin işbirliğiyle Ankara’da 24-26 Mayıs tarihlerinde “Finlandiya Film Şenliği” düzenlendi. Megapol Sineması, Kırmızı Salon’da gerçekleştirilen etkinlikte Finlandiya filmleri izleyicilerle buluştu.

Beş milyon nüfusa sahip Finlandiya’da sinema izleyicisi sayısı yılda 7,5 milyon’a ulaşıyor. Sinemaya Devlet desteğinin 1950’li yıllardan beri sürekli uygulandığı ülkede yılda ortalama 15 uzun metrajlı, 90 kısa ve belgesel film Fin Film Vakfı’nın katkılarıyla gerçekleştiriliyor.

Finlandiya Film Şenliğinde altı uzun metrajlı film yer alıyor. Yönetmenliğinin Jarmo Lampela’nın üstlendiği 2001 yapımı Nehir, küçük bir Fin kentinin insanların yaşamlarından kesitler sunuyor. Filmdeki tüm olaylar bir Cumartesi sabahı bir saat içinde gelişiyor.: bir savaş uçağı ses duvarını aşıyor, pazar yerine bungee jumping için bir platform kuruluyor, genç bir anne kucağında bebeğiyle intihar etmek düşüncesiyle nehre giriyor, hastanede yaşlı bir kadın ölmek üzere olan kocasının yanında kızının gelmesini bekliyor. Yönetmen Jarmo Lampela Fin usulü bir “Short Cuts” olarak tanımlanabilecek filminde farklı insan yaşamlarının mutlu ve trajik anları birbiriyle kesişiyor.

Şenlik kapsamında Finlandiya ile Sovyetler Birliği arasında ikinci dünya savaşı sırasında yaşanan çatışmaları konu alan iki film yer alıyor. Ancak bu filmler savaşın kendisinden çok bireylerin savaştan nasıl etkilendiklerini, genç askerlerin yaşadıkları ikilemleri ve cephe gerisindeki sivillerin durumunu anlatıyor. Ülkesinde büyük ilgi gören ve ticari başarı kazanan 1999 yapımı Pusu bir savaş karşıtı film olarak nitelendirilebilir. Düşman hatlarının arkasına sızma görevini üstlenen bir müfrezenin öyküsünü anlatan film Troia, Jussi ve Rouen Nordic Film Festivallerinden ödüllerle dönmüştü. Finlandiya’da savaş sırasında gönüllü olarak hastanede çalışan bir kadının öyküsünün anlatıldığı Küçük Hemşire, kadınların savaştaki durumlarını irdeleyen bir yapıt.

1960’ların deniz kenarında küçük bir kasabada yaşayan 9 yaşındaki Jontti’nin kafası sorularla doludur: insan ruhunun ağırlığı nedir?, Cehennemde tramvay var mıdır?, Başka gezegenlerde hayat var mıdır?, Karanlıkta parlayabilmek için ateş böceği yutan bu meraklı çocuğun öyküsünün anlatıldığı 1999 yapımı Körebe Mar del Plata FIPRESCI ve Jüri Özel Ödüllerini almıştı.

En İyi Kadın Oyuncu, Yardımcı Oyuncu, Görüntü Yönetmeni, Kostüm, Kurgu, Müzik, Çevre Düzenlemesi ve Ses dallarında Jussi Ödüllerine layık görülen, Locarno Film Festivalinde Özel Mansiyon ve Genç Jüri Ödülünü, Los Angeles’da da Jüri Büyük Ödülünü alan Ateş Yutan, savaştan sonra anneleriyle birlikte bir sirkte çalışmak zorunda kalan ikiz kız kardeşlerin öyküsü.

Finlandiya’nın uluslararası düzeyde en çok tanınan yönetmeni Aki Kaurismaki’nin yönettiği 1996 yapımı Sürüklenen Bulutlar, Frank Capra sinemasından izler taşıyan ve 1940 ve 59’lerin klasik Hollywood drama ve komedilerini anımsatan bir film. Sürüklenen Bulutlar Cannes Film Festivalinde Kiliseler Birliği Ödülü ve Özel Mansiyon, Sao Paulo Film Festivalinde de En İyi Film ve İzleyici Ödüllerini almıştı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.