7. Gezici Festival

12 Ekim - 7 Kasım 2001

Ankara, Bursa, İzmir, Diyarbakır

Gezici festival Ankara, Bursa, İzmir ve Diyarbakır’da

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür Bakanlığı, Avrupa Komisyonu Türkiye Temsilciliği ve Europe Cinemas’ın katkılarıyla gerçekleştirilen Festival, 12 - 18 Ekim’de Ankara’da, 19-25 Ekim’de Bursa’da, 26 Ekim-1 Kasım’da İzmir’de gerçekleştirildi. 2-7 Kasım arasında Diyarbakır’da gösterimlerini yaptı.

7. Avrupa Filmleri Festivali kapsamında 50. sanat yılını kutlayan Atıf Yılmaz için “Yönetmen: Atıf Yılmaz” adlı bir kitap hazırlandı. Atıf Yılmaz’ın sanat yaşamı boyunca birlikte çalıştığı oyuncu, senarist, yapımcı ve yönetmenler ile yakın arkadaşlarının Yılmaz hakkında kaleme aldıkları yazılardan oluşan kitap festivalin açılışında Atıf Yılmaz’a armağan edildi, Ankara ve Bursa’da festivale konuk olarak katılan Atıf Yılmaz’ın “Adı Vasfiye” adlı filmi de festival programına alındı.

Festivalde ayrıca “Zeki Demirkubuz : Aşk, Acı ve Merhamet Öyküleri - 1994-2001” başlığı altında yönetmenin beş filminden oluşan bir toplu gösterim yer aldı. Bu bölümde “C Blok”, “Masumiyet” ve “Üçüncü Sayfa”nın yanı sıra çekimleri yeni biten “Yazgı” ve “İtiraf” filmleri de gösterildi, yönetmen ve oyuncuların katılımıyla festivalin konuk olacağı kentlerde galalar yapıldı. “Avrupa’nın En İyileri” bölümünde Yüz (Ingmar Bergman), Ölümsüz - Z (Costa Gavras), Kes (Ken Loach), Baba (Istvan Szabo), Suç Unsuru (Lars Von Trier), Sonbahar Öyküsü (Eric Rohmer), Maça Ası (Milos Forman), Kısaltma (Jiri Menzel), Küçük Papatyalar (Vera Chitilova), Davet (Claude Goretta), Bunu Haketmek İçin Ne Yaptım? (Pedro Almodovar), Solaris (Andrei Tarkovsky) ve Hal Ve Gidiş Sıfır (Jean Vigo) filmleri yer aldı.

“Avrupa Avrupa” bölümünde son yıl içinde Avrupa’daki çeşitli festivallerde ödüller almış 10 film izleyicilere sunulacak. Kesineşen filmler arasında Stephan Frears’in “Liam”, Jan Svankmajer’in “Otesanek”, David Ondricek’in “Loners, Achim Von Barries’in “England” ve Bela Tarr’ın “Karanlık Armoniler” gibi yapıtları yer aldı.

7. Avrupa Filmleri Festivali - Gezici Festival’de ayrıca Çek kukla ustası Jan Svankmajer ve Fransız yönetmen Agnes Varda’nın kısa filmlerinden oluşan toplu gösterimler ve “Kısa İyidir” başlığı altında ödüllü kısa filmlerden oluşan bir seçki sunuldu. Bu yıl festivalde ilk kez izleyici ödülü verildi. İzleyicilerin oyları seçilecek en iyi kısa filme 1000 dolar tutarında para ödülü verildi. Gezici Festival’de ayrıca Avrupa Film Festivalleri Birliği’nin katkılarıyla iki toplu gösterim gerçekleştirildi. “Kısa Filmlerle Avrupa 5 - Klasik Belgeseller” adı altında Marcel Carne, Hans Richter, Joris Ivens, Vittiorio de Seta, Claude Goretta, Alain Tanner gibi yönetmenlerce 1920-1967 yılları arasında çekilen ve Avrupa tarihine ışık tutan sekiz belgesel festival programında yer aldı. Aynı kuruluş tarafından hazırlanan “Kısa Filmlerle Avrupa 6” adlı program kapsamında da Avrupa’daki çeşitli festivallerde ödüller almış on kısa film gösterildi.

Festivalin yerli ve yabancı konukları, geçen yıllarda olduğu gibi Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı’nın katkılarıyla Bursa’da buluştu.

Festivalin gösterimleri Ankara’da Kavaklıdere Sineması’nda, Bursa’da Tayyare Kültür Merkezi’nde, İzmir’de Fransız Kültür Merkezi Salonu ve İzmir Sanat’ta ve Diyarbakır’da Galleria Sinemaları’nda yapıldı.

Programlar
Bu Festivaldeki Bölümler