17. Gezici Festival

2 Aralık - 18 Aralık 2011

Ankara, Sinop, İzmir

GEZİCİ FESTİVAL 17. YOLCULUĞUNU TAMAMLADI

2-8 Aralık Ankara, 9-12 Aralık Sinop, 14-18 Aralık İzmirAnkara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen Gezici Festival, 17. yaşını kutladı. 2-18 Aralık 2011 tarihleri arasında gerçekleşen festival, her yıl olduğu gibi Ankara’dan başladı, 2-8 Aralık’taki gösterimlerin ardından 9-12 Aralık tarihleri arasında Sinop’a ve 14-18 Aralık’ta da İzmir’e konuk oldu. Gezici Festival, duraklarında Sinop Valiliği, Sinop Belediyesi, Sinop Kültür ve Turizm Derneği ile İzmir Sinema ve Görsel Sanatlar Derneği ile işbirliği yaptı. Gezici Festival, bir kez daha dünyanın önemli festivallerinde gösterilmiş ve ilgi çekmiş filmlerden oluşan bir Dünya Sineması seçkisini izleyicilerine sundu. Geçen yıl Tunus’tan başlayarak birçok Arap ülkesine yayılan isyan ve direnişi konu alan filmler festival programında yer aldı. Zeki Demirkubuz, Amerikan sinemasından derlediği ve ‘Kıskandığım Filmler’ diye söz ettiği filmlerden oluşan bir programı Gezici Festival sırasında izleyicilere sundu.

Festivalde ayrıca bu yıl Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü Nuri Bilge Ceylan ile paylaşan Dardenne Kardeşler’in filmlerinden oluşan bir Toplu Gösterim, festivale başvuran 600 kısa film arasından seçilen Kısa İyidir bölümü, Fin kısa filmlerinden oluşan Kısaca Finlandiya, Aki Kaurismaki’nin tüm kısa filmlerinin yer aldığı bir seçki ve Çocuk Filmleri bölümleri yer aldı. Ülkemizde bu yıl çekilen uzun metrajlı filmlerden derlenen Türkiye Sineması 2011 bölümünde yer alan filmlerin yönetmen ve oyuncuları festivalde yapılacak galalarda izleyicilerle bir araya geldiler.

Gezici Kitaplık, artık geleneksel hale gelen yayınlarına bu yıl bir yenisini daha ekliyor. Festival, bu yıl yayımladığı yeni bir kitapla son 20–30 yılda kültürden sanata, siyasetten felsefeye tüm alanlarda ihmal edilmiş, yok sayılmış bir kavramı masaya yatırıyor: Sınıf. Editörlüğünü Tül Akbal Süalp, Aslı Güneş ve Nedim Süalp’in üstlendiği; Ankara Sinema Derneği ve Bağlam Yayınları işbirliğiyle yayımlanan kitap, Aralık ayından itibaren satışa sunuldu.

Gezici Festival’in gösterimleri Ankara’da, Kızılay Büyülü Fener Sineması ve Alman Kültür Merkezi’nde; Sinop’ta, kentin tek sineması olan Deniz Sineması’nda ve İzmir’de, iki yıl kapalı kaldıktan sonra yeniden açılacak olan Konak Sineması’nda gerçekleştirildi.

Gezici Festival’in afişini ilk yılından beri hazırlayan Behiç Ak, bu yıl on yedinci afişi çizerek ulaşılması güç bir rekora imza attı, afişin grafik tasarımını da her zaman olduğu gibi Yeşim Demir yaptı.

Festival duyuruları, program, filmler ve etkinlikleri Gezici Festival’in web sitesi, Facebook sayfası ve Twitter hesabından takip edebilir, fotoğrafları Flickr hesabından indirebilirsiniz.

Programlar
Bu Festivaldeki Bölümler
Fotoğraf Galerisi

[dopts id=”3″]

Atölyeler
[vimeo id="34049515" mode="normal" align="center"]
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Mieke Driessen ve Jenny van den Broeke

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.