15. Gezici Festival

4 Aralık - 29 Araılk 2009

Ankara, Artvin, Üsküp

GEZİCİ FESTİVAL POLİS, (s.) DEDİ

15. Gezici Festival’de kazanan filmler belli oldu. 10 ülkeden 10 filmin yarıştığı festivalde Romanyalı yönetmen Corneliu Porumboiu’nun son filmi Polis, (s.) (Police, adjective) Altın Boğa ve SİYAD ödüllerini aldı. Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan’ın birlikte yönettiği İki Dil Bir Bavul ikinci seçildi.

Ankara Sinema Derneği’nin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği 15. Gezici Festival’in ödül töreni 16 Aralık’ta Artvin’de yapıldı. Sunuculuğunu Ceylan Özçelik’in yaptığı ve Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törende Altın Boğa Uluslararası Film Yarışması’nda kazananlar belli oldu.

Altın Boğa Polis, (s.)’e gitti

Artvin Valiliği ile Artvin Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen yarışmada, Mısırlı oyuncu Basma Ahmed Hassan, İsrailli sinema yazarı Edna Fainaru, Hollandalı yönetmen Ineke Smits, Amerikalı sinema yazarı Jay Weissberg ve Türkiyeli yönetmen Reha Erdem’den oluşan jüri, Polis, (s.) (Police, adjective) adlı filmi “En İyi Film” seçti. Jüri; “mesajını, dilin sinematografik ve sözel gücünü ince bir zekayla birleştirerek aktardığı” gerekçesiyle Polis, (s.)’e 10 bin Avro değerindeki Altın Boğa Ödülü’nü verdi. Doğu Avrupa sinemasının en iyi çıkış yapan yönetmenlerinden biri olan ve Türkiye’de Bükreş’in Doğusu (12:08 East of Bucharest) filmiyle de tanınan Romanyalı yönetmen Corneliu Porumboiu’nun yönettiği film, uyuşturucuyla ilgili bir kanunu uygularken, ahlakıyla görev duygusu arasında sıkışıp kalan bir polis memurunu konu alıyor.

İki Dil Bir Bavul Artvinlilerin de gözdesi oldu

Jüri, Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan’ın birlikte yönettiği İki Dil Bir Bavul’a da ikincilik ödülü olan 5 bin Avro değerindeki Gümüş Boğa Ödülü’nü verdi. Günümüz Türkiye toplumunda var olan kültürel bir gerçeği anlatma tarzını göz önüne alarak kararı oy birliğiyle verdiklerini belirten Jüri, filmin, büyük bir insanlık duygusu içeren ve ana karakter olan öğretmen tarafından yansıtılan hem ciddi hem de mizahi öyküsünü naif bir atmosfer içinde anlattığını söyledi.Üniversiteden yeni mezun olmuş ve uzak bir Kürt köyüne atanmış Türk öğretmen Emre Aydın’ın bir yılını, okula yeni başlayan ve Türkçe bilmeyen çocuklarla yaşadıklarını anlatan film, yarışmalı bölümdeki tek belgeseldi.

SİYAD da Polis, (s.) dedi

Burcu Aykar Şirin, Gözde Onaran ve Janet Barış’tan oluşan Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Jürisi’nin kararı da ana jüriyle aynı oldu ve SİYAD Ödülü “Bürokrasinin düz mantığına ve katılığına, polis devletinin vicdansızlığına polisiye türünün kalıplarını kırarak karşı durduğu ve ödülü sonunda saklı bir izleme deneyimi sunduğu” için Polis, (s.) (Police, adjective) adlı filme verildi.

Festivalin en iyi kısası Aşağı Kat

Ödül Töreni’nde ayrıca, izleyici oylarıyla belirlenen Kısa Film İzleyici Ödülü’nün sahibi de belli oldu. Bu sene Cannes başta olmak üzere pek çok festivalde tartışmalara yol açan Polytechnique filminin Kanadalı yönetmeni Denis Villeneuve’nin kısa filmi Aşağı Kat (Next Floor) 1000 Avro değerindeki Kısa Film İzleyici Ödülü’nü kazandı.

Vali’den sinema sözü

Gümüş Boğa Ödülü’nü sunan Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün, filmlere gösterdikleri yoğun ilgi ve festival konuklarına gösterdikleri konukseverlik için Artvin halkına teşekkür etti ve “En büyük ödül size” dedi.Altın Boğa Ödülü’nü veren Artvin Valisi Mustafa Yemlihalıoğlu ise, yenilenmiş haline rağmen kapalı duran Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde film gösterimlerinin devam edeceğinin müjdesini verdi.Festival 18 Aralık’ta Makedonya’nın başkenti Üsküp’e geçecek ve 20 Aralık’ta da sona erecek.

15. GEZİCİ FESTİVAL - ÖDÜLLER

Altın Boğa Ödülü (10 bin Avro)

Polis, (s.) (Police, adjective) - Corneliu Porumboiu, Romanya

Gümüş Boğa Ödülü (5 bin Avro)

İki Dil Bir Bavul - Orhan Eskiköy & Özgür Doğan, Türkiye

SİYAD ÖdülüPolis, (s.) (Police, adjective) - Corneliu Porumboiu, RomanyaKısa Film İzleyici Ödülü: Aşağı Kat (Next Floor) - Denis Villeneuve, Kanada

Programlar
Bu Festivaldeki Bölümler
Fotoğraf Galerisi

[dopts id=”5″]

Atölyeler
[vimeo id="31622813" mode="normal" align="center"]
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Niek Castricum ve Cindy Beck ile canlandırma atölyesi

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.