12. Gezici Festival

3 Kasım - 26 Kasım 2006

Ankara, Kars, Tiflis, Bakü

12. Avrupa Filmleri Festivali - Gezici Festival

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kars Belediyesi ve Statoil'in ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Festivalin ilk durağı Ankara'da Gezici Festival'in ilk konukları, Kader, Takva, Dondurmam Gaymak, Cenneti Beklerken ve Eve Dönüş filmlerinin yönetmen ve oyuncularıydı. İzleyiciler, bir yandan Ankara'da yapılan galalarla filmleri İstanbullu izleyiciden önce seyretme şansını bulurken, öte yandan Zeki Demirkubuz, Yüksel Aksu, Derviş Zaim, Ömer Uğur, Erkan Can, Önder Çakar, Settar Tanrıöğen, Vildan Atasever, Melisa Sözen, Mehmet Ali Nuroğlu, Güven Kıraç, Tuncel Kurtiz, Ufuk Bayraktar ve Turan Özdemir gibi sanatçılarla sohbet etme fırsatını yakaladılar. Kapalı gişe oynayan yalnızca Türk filmleri değildi. Ankara İtalyan Kültür Merkezi'nin katkılarıyla izleyicilerle buluşan ünlü İtalyan yönetmen Luchino Visconti'nin filmleri ve Avrupa Komedileri de yoğun ilgi gördüler. Gerçeküstücü filmler ve Yuri Norstein filmleriyle zenginleştirilmiş kısa film programı ise, her yıl olduğu gibi bu yıl da kapalı gişe oynadı. Festivalin ikinci durağı ise Kars'tı. Kars Belediye Başkanı Naif Alibeyoğlu'nun konuğu olan 260 sinemacı ve sinemasever, bir hafta boyunca Kars'ta unutulmaz anlar yaşadı. Başta Hülya Koçyiğit olmak üzere pek çok ünlü konuk yalnızca sinemaseverlerle buluşmakla kalmadı, Kars'ı, Ani'yi, Sarıkamış'ı gezerek pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış bu kenti tanıma olanağı buldu.

Gezici Festival'de bu yıl ilk kez düzenlenen Kars Belediyesi Uluslararası Altın Kaz Yarışması'nda birincilik ödülü Altın Kaz'ı Özer Kızıltan'ın yönettiği Takva filmi aldı. En İyi İkinci Filme verilen Gümüş Kaz Ödülü'nü kazanan Danimarka yapımı Sabun Köpüğü (A Soap), aynı zamanda Sinema Yazarları Derneği jürisince verilen SİYAD Ödülüne layık görüldü.. Nesimi Yetik'in Annem Sinema Öğreniyor adlı kısa filmi ise izleyiciler tarafından En İyi Kısa Film seçildi.

Gezici Festival'in Kars durağına asıl damgasını vuransa öğrencilerdi. Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen sinema öğrencileri ve sinema kulübü üyeleri, 'Kars'ta Sinema Konuşalım' adlı etkinlikte film izleyerek, atölye ve söyleşilere katılarak, belki de gerçek anlamda festival havasını en çok soluyan insanlardı. Etkinlik kapsamında Zeki Demirkubuz yönetmenlik, Tuncel Kurtiz oyunculuk, Işıl Özgentürk senaryo, Cahit Berkay film müziği ve Leyla Özalp yapımcılık üzerine dersler verdi. Replikas müzik grubu, film müzikleri üzerine iki gün süren bir atölye çalışması gerçekleştirdi. 'Kars'ta Sinema Konuşalım'ın katılımcıları önümüzdeki yıl Gezici Festival'in kendi kentlerinde konuk olmasını önerdiler.

Gezici Festival Kars'tan ayrıldığında, tıklım tıklım salonlar da yerini gündelik gösterim programına bıraktı. Festival ekibi ve konukları Kars'tan sonra, festivalin 'Sürgün Sığınmacılar Sınırlar' bölümünü aratmayacak bir yolculuk yaşadı. Kars Tiflis arasında kar fırtınasına yakalanan ve bir selin içinden geçmek zorunda kalan Festival ekibi, Tiflis'ten Bakü'ye ancak 24 saatte ulaşabildi ve Bakü'deki ilk gösterime zorlukla yetişebildi. Festivalin Tiflis ve Bakü programında en çok ilgi çeken filmler Türk filmleri oldu. Babam ve Oğlum, Karagöz ve Hacivat Neden Öldürüldü?, Dondurmam Gaymak, Beş Vakit ve Otobüs, Gürcü ve Azeri sinemaseverlerle buluştu.

Tiflis'teki Amirani ve Bakü'deki Nizami sinemalarında gösterilen filmlere ilgi büyüktü. Türk filmleri Azerbaycan'da ayakta izlendi. Tiflis'te Babam ve Oğlum'un gösteriminden önce Yetkin Dikiciler'le ve Otobüs'ün gösteriminden önce de Tuncel Kurtiz'le söyleşiler gerçekleşti. Söz uçar yazı kalır misali, üç yeni sinema kitabı, Kahkaha ve Hüzün: Sadri Alışık, Kader: Zeki Demirkubuz ve Adı: Atıf Yılmaz, 12. Avrupa Filmleri Festivali-Gezici Festival'in kalıcı kitapları olarak Dost Yayınevi'nin katkılarıyla okuyucuya sunuldu.

Dört kentte, binlerce sinemaseverin katılımıyla gerçekleşen Gezici Festival'in bu yılki 4142 kilometrelik yolculuğu böylece bitmiş oldu. Bu yıl yalnızca 'gezen' değil, aynı zamanda 'gezdiren' festival kimliğine de bürünen 12. Avrupa Filmleri Festivali, yeni yolculuklara ve yeni kentlere yelken açmak için şimdiden önümüzdeki yılın programını hazırlamaya başladı.

Programlar

Sinema Konuşalım I – Kars 2006 Buluşmaya ilk yılında Diyarbakır Sinema Kulübü, Karadeniz Teknik Üniversitesi Fotoğraf ve Sinema Kulübü, Mardin Filmevi, Malatya İnonu Üniversitesi Sinema Topluluğu, Gaziantep Üniversitesi Sinema Kulübü, ODTÜ Sinema Topluluğu, Konya Selçuk Üniversitesi Anadolu Video Topluluğu, Anadolu Kültür Batman Sanat Merkezi, Lefkoşa Mizansen Film Sanat Derneği, Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi, Van 100. Yıl Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi’nden olmak üzere toplam 110 genç sinemacı katıldı.Bir hafta süren etkinliklerde yedi atölye gerçekleştirildi:
Zeki Demirkubuz ile yönetmenlik atölyesi
Cahit Berkay ile film müzikleri atölyesi
Tuncel Kurtiz ile oyunculuk dersi
Işıl Özgentürk ile senaryo atölyesi
Replikas ile film müzikleri atölyesi
Leyla Özalp ile film yapımcılığı dersi
Petra Dolleman ile çocuklara canlandırma atölyesi IMacaristan’dan Mediawave Uluslararası Film Festivali belgesel ve kısa filmlerden oluşan bir program sundular. Müzikleri ve danslarıyla katkıda bulundukları Gezici Festival’de Anadolu ve Macar mutfağından yemekleri sundukları bir etkinlik gerçekleştirdiler. Candan Günler Mediawave Festivali’nin Türkiye’nin Doğusuna Yolculuğu / Dear Days Mediawave Tour in East-Turkey (Jeno Hartyandi) adlı bir de belgesel çektiler.Buluşma kapsamında düzenlenen konserler:
Replikas
Cahit Berkay
Fanfara Komplexa (Macaristan)
Bege-Nady Duo (Macaristan)
Açık Sahne
Video-Müzik Performansları

Bu Festivaldeki Bölümler
Fotoğraf Galerisi

[dopts id=”8″]

Atölyeler
[vimeo id="31648421" mode="normal" align="center"]
Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Fehmican Gözüm ve Hasan Cemal Sargın ile Canlandırma Atölyesi

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.