10. Gezici Festival

1 Ekim - 31 Ekim 2004

Ankara, Bursa, İzmir, Kars, Van, Kayseri

10. Avrupa Filmleri Festivali - Gezici Festival

Onuncu yılını kutlayan Avrupa Filmleri Festivali - Gezici Festival, unutulmaz klasiklerden canlandırmalara, sessiz dönemden en yeni kısa filmlere çeşitlenen 112 filmlik bir programı 4070 km. yol katederek altı kentte sundu.

1-7 Ekim tarihlerinde Ankara’da, Ankapol ve Megapol sinemalarında; 8-14 Ekim tarihlerinde Bursa’da, Tayyare Kültür Merkezi’nde; 15-21 Ekim tarihlerinde İzmir’de, İzmir Sanat ve Fransız Kültür Merkezi’nde; 22-24 Ekim tarihlerinde Kars’ta, Kars Kültür Merkezi’nde; 25-28 Ekim tarihlerinde Van’da, Van Devlet Tiyatrosu’nda; 29-31 Ekimde de Kayseri’de gösterim yaptı.

Avrupa’nın En İyileri bölümünde Federico Fellini’den "Amarcord", Nanni Moretti’den "Sevgili Günlüğüm", Ingmar Bergman’dan "Güz Sonatı", Aki Kaurismaki’den "Kibritçi Kız", Wim Wenders’ten "Berlin Üzerinde Gökyüzü", Peter Lilienthal’den "Ülkede Huzur Hakim" yer aldı.

Çellist Reyend Bölükbaşı ve topluluğunun müziği eşliğinde iki eşsiz başyapıt gösterildi: Carl Dreyerin "Jean d’Arcın Tutkusu" ve Sergey Ayzenştaynın "Ekim"i. "Marcello&Sophia" bölümü Akdeniz ateşini aralarında kıvılcımlandıran Marcello Mastroianni ile Sophia Lorenin üç filmi "İtalyan Usulü Evlilik", "Dün, Bugün, Yarın" ve "Özel Bir Gün"ü içerdi.

Polonyalı usta Krzysztof Kieslowskinin çağdaş On Emir yorumu, "Aşk Üzerine Kısa Bir Film" ve "Öldürmek Üzerine Kısa Bir Film"i de kapsayan "Dekalog"un tamamı Gezici Festival’de izlendi. Michael Haneke’nin "Şato"su ile Franz Kafka yapıtlarından uyarlanan kısa filmlerin yer aldığı Kafka ve Sinema; Çek yönetmen Jiri Brdecka canlandırmaları festival kapsamında yer alan ilginç bölümler oldu.

İzmir’den Kars’a birçok kente uğrayan 22 Temmuzda ölen Fransız şarkıcı ve aktör Serge Reggiani başrolünü Simone Signoret ile paylaştığı, Jacques Becker imzalı aşk filmi "La Casque D’Or / Altın Başlık" (1952) ile anıldı. Türk sinemasının en seçkin yönetmeni Metin Erksan’a ise Onur Ödülü verildi. Erksan’ın üç başyapıtı "Susuz Yaz", "Sevmek Zamanı" ve "Kuyu"nun gösterimi yapıldı.

Ayrıca festival tarafından Dr. Kurtuluş Kayalı’nın hazırladığı "Metin Erksan Sinemasını Okumayı Denemek" adlı kitap (Dost Yayınevi) yayınlandı. Agah Özgüç’ün özel arşivinden derlediği "Metin Erksan Filmleri Afişleri Sergisi" açıldı. Erksan’ın "Susuz Yaz" ile sinemamıza kazandırdığı Hülya Koçyiğit’e de bir armağan hazırlandı festival tarafından: "Yıldız: Hülya Koçyiğit" adlı kitap (Dost Yayınevi) 18 yazarın katkısıyla oluşturuldu. Avrupa Filmleri Festivali, 6-12 yaş grubuna yönelik, diyalogsuz oldukları için kolay anlaşılabilecek kısa filmlerden oluşan bir bölümü bu yıldan itibaren gelenekselleştirecek. Çocuk programı belediyelerin desteğiyle ücretsiz olarak sunuldu.
Programlar
Bu Festivaldeki Bölümler
Fotoğraf Galerisi

[dopts id=”10″]