Theater hall
0 Comment
Theater Hall questions the belief that humans are created in pairs with comedy. Twins and mirrors play an important role in the movie, which opens with a show scene in which Keaton plays multiple characters. Numbers that require physical skill [...]
Acrobat Bay Prokouk
0 Comment
A satire about Mr Prokouk, who enters the circus as a powerful acrobat and lion tamer. Despite all his talent, Mr. Prokouk is not tidy and careful outside the tent, and learns a lesson when he injures himself.
One head is missing
0 Comment
Jacqueline seems a little out of her mind, but still, like a mature girl, she decides to take the train alone for her trip to the seaside.
Summer
0 Comment
Güneşli bir Akdeniz sahilinde zaman durmuş gibi. Siyah adam, bitmiş, tükenmiş bir halde, acı içinde kumlarda sürünüyorken çevresindeki tatilciler onu fark etmiyor gibiler.
9 Days From My Window In Aleppo
0 Comment
Halep’teki ayaklanmanın hızla değişen ilk dokuz gününe, ünlü Suriyeli fotoğrafçı Issa Touma’nın eski şehirdeki evinin penceresinden kaydettiği görüntülerle tanık oluruz.
South pole
0 Comment
Muhsin, eski bir evde karısı ile birlikte yaşayan bir emeklidir. Bir gün, haberleri izlemek için televizyonu açtığında kendi fotoğrafını görür. Spiker, Muhsin’in bir terör örgütünün lideri olduğunu ve gün içerisinde [...]
uncanny valley
0 Comment
Bir müzede siperde iki askeri temsil eden bir dioramanın içindeyiz. Askerler aniden canlanır, yüzlerinden derin bir korku yaşadıkları bellidir. Patlamalar, kaos, sis: Her silah patlamasıyla eğilir veya büzüşürler.
Prisoner Ferda
0 Comment
Part of the series "The Adventures of Ferdy the Ant" based on the popular book by Ondřej Sekora. While escaping from red ants, Ferda meets a water beetle, a stag beetle, a damselfly and its larvae.
Ditch
0 Comment
Mice and cats are enemies for life, and this endless chase provides ample material for a comedy.
Conversations with the Moon
0 Comment
Uzun süredir yalnızlık çekiyor ve yanında hiç kimse yok, bu nedenle Ay’da bile yaşayabilir.