Derviş Zaim Balık filmiyle Gezici Festival’de

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Gezici Festival’de dün yapılan gösteriminde, Adana Altın Koza Film Festivali’nden En İyi Senaryo ödülünü alan “Balık” filmi hakkındaki soruları filmin yönetmeni Derviş Zaim yanıtladı.

Filmdeki insan doğa kavramlarının işlenişinde günümüz Türkiye’sine bir gönderme olup olmadığı sorulduğunda: “Eleştiri boyutu, bir uyarma boyutu elbette var. Ama bunu slogan atarak değil, çayın içerisindeki şeker gibi yapıyor.” şeklinde yanıtladı.

“Kendinizi genel anlamda Türkiye’de üretilen sinemada nereye, nasıl konumlandırıyorsunuz?” sorusuna “İki ana yol var. Bir, minimalizm. Türk sanat sineması bunu yapıyor. İki, yapıyla oynamak. Bunu yapmıyorlar. Ben naçizane zarımı yapıyla oynamak konusunda atıyorum. Ve yapıyla oynamak konusunda attığım için de gelenekten daha farklı nasıl beslenebilirim sorusunu da aynı zamanda kendime soruyorum. Yani geleneğin bana sunduğu yapılarla günümüzün içeriğini ve bizim için hayati olan içeriği nasıl bir araya getirebilirim ve ayakları yere basan bir sinema oluşturabilirim gibi bir meselenin peşindeyim.” açıklamasıyla yanıt verdi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.