CUMA GÖRÜŞÜRÜZ, ROBİNSON

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

2022
97’
Fransa, İsviçre, İran, Lübnan
Renkli

Cuma Görüşürüz, Robinson, en azından Batı’da aynı ölçüde tanınmayan iki büyük sanatçının, Ebrahim Golestan ile Jean-Luc Godard’ın sinemasal karşılaşmasını anlatıyor.

1960’ların üzerinden epey zaman geçmesine rağmen İran yeni dalga sineması pek bilinmiyor, hatta Avrupalı muadilinin gölgesinde kaldığını söylemek mümkün. Peki bu iki farklı deneyimin önde gelen isimlerini bir araya getirmek için çok mu geç kalındı?

“Bir yazışmayla başlamalıyız,” diyor Godard, “belki birbirimizle uyuşmayacağız. Ebrahim bana bu Cuma bir mektup gönderebilir, ben de ona gelecek Cuma yanıt yazarım. Yani Cuma görüşmek üzere, Robinson!” Bu şekilde başlayan film kimi zaman doğrusal bir yörüngede devam ederken çoğunlukla yan yollara saparak iki muhatap arasındaki karşılaşmada araya giren düş kırıklıklarını, dahice önsezileri ve direnci konu alıyor.

Yüz yüze karşılaşmaktan kaçınan Jean-Luc Godard, karmaşık formüller ve gizemli imge montajlarından mürekkep mesajlarıyla her Cuma bir hayalet gibi Ebrahim Golestan’ın evinde beliriyor. Golestan da sayfalar tutan karşı tezleriyle ona karşılık veriyor. Kendi adasının ve dilinin efendisi olan her iki Robinson da asla kesişmez görünen paralellerde bireysel yollarını takip ediyorlar fakat karşılıklı sevgi jestleri de yok değil: “Yalnızlığım senin yalnızlığını tanıyor,” diyor Jean-Luc Godard, arkadaşına.

Cuma Görüşürüz Robinson, ikilinin ortak bir dil bulmakta başarısız oluşunu pasif bir biçimde kaydetmek yerine, Godard ile Golestan arasındaki yazışmaları sinematik malzemeye dönüştürüyor. Filmin parçalı anlatımı birinin yazdığı cümlenin diğerinin yaptığı bir jestte yankılanışını sergileyerek belki de aynı odak noktasında birleşen iki hayat ve düşünce evreni arasında örtülü bir ağ örüyor.

Biri büyük bir İngiliz kalesinde, diğeri Rolle’deki minik bir evde barınan iki yalnızlık birbiriyle yüzleşiyor, birbirine karşılık veriyor: Jean-Luc Godard’ın isyan ve melankoli arasında salınan yalnızlığıyla Emrahim Golestan’ın yalnızlığı, insan kaderinin mecburiyetinin karşısına sağduyulu bir bilgeliği yerleştiriyor.

Encounters Jüri Özel Ödülü Berlinale

1975’te Tahran’da doğan plastik sanatlar sanatçısı, yönetmen ve yapımcı Mitra Farahani, Roma ve Paris’te çalışıyor. Durağan ve hareketli imgeler peşinde çift yönlü bir pratik izliyor. Filmleri 2001’den beli ilk gösterimini Berlinale’de yapıyor. Çalışmaları son zamanlarda sanatçının en son işlerinin yaratım süreçlerinin izini sürüyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.