BEBEK

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

1973
65’
Renkli
İsveç

Yaşar Kemal’in aynı adlı öyküsünden uyarlanan Bebek, yoksul köylü İsmail ile karısı Zala’yı konu ediniyor. Evde tek başına doğum yapan Zala, güçsüz düşmüş ve hastalanmıştır. Doktora gitmeyi reddeder, zira bütün birikimlerini işledikleri tarlaya yatırmışlardır. Ancak genç kadının güçsüz bedeni ağır koşullara ve bakımsızlığa dayanamaz. İsmail bebeğiyle tek başına kalmıştır, üstelik ağaya olan borcunu ödemek için çalışmak zorundadır. Bebeğini yaşatabilmek için köydeki çocuklu kadınların kapısını tek tek çalıp bir sütanne bulmaya çalışacaktır.

Politik koşulların elvermemesi nedeniyle Türkiye yerine Cezayir’de çekilen filmde, yazar ve yönetmen Barbro Karabuda; sanat yönetmeni Gürel Yontan ve görüntü yönetmeni Güneş Karabuda’nın yardımıyla Yaşar Kemal’in dünyasını başarıyla beyazperdeye taşıyor. Usta oyuncular Tuncel Kurtiz ve Aliye Rona’ya, Bergman filmlerinden tanıdığımız Harriet Andersson ile İsveç’in tanınmış yıldızlarının eşlik ettiği film, 48 yıl sonra ilk kez Türkiye’de izleyiciyle buluşuyor.

Barbro Karabuda (1935-2017) uzun yıllar gazeteci olarak çalıştı ve eşi kameraman Güneş Karabuda ile çok sayıda belgesele imza attı. İlk kurmaca filmi Bebek’ten sonra, İsveç Televizyonu için belge-kurmaca Ambassaden (Büyükelçilik, 1974) ve Zülfü Livaneli’nin öyküsünden uyarlanan Svartskallen (Karakafa, 1981) filmlerini çekti. 1991’de Yaşar Kemal’in “Ağır Akan Su” öyküsünü Menekşe Koyu adıyla sinemaya uyarladı. Karabuda’nın yayınlanmış 20’yi aşkın kitabı bulunmaktadır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.