BAŞKANIN BÜTÜN ADAMLARI

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

1976
138’
ABD
Renkli

1972 başkanlık seçimleri yaklaşırken, Washington Post muhabiri Bob Woodward Demokratik Parti Genel Merkezi’ne gizlice girilmesini konu alan, görünürde önemsiz bir davayı takip etmeye başlar. Savunma makamında ülkenin önde gelen avukatlarının yer aldığını görünce şaşırır, davalılar arasında Cumhuriyetçi Parti bağışçılarının adları ve adreslerini görünce kuşkuları artar. Gazete editörü haberi yayınlamaya hazırdır, Bob Woodward ile Carl Bernstein’ı bu haberi araştırmakla görevlendirir. Gazetecilerin takip ettiği izler giderek daha yüksek kademeli isimlere ve en sonunda Beyaz Saray’a ulaşır.

Washington Post muhabirleri Bob Woodward ile Carl Bernstein’ın Başkan Nixon’ın istifasıyla sonuçlanan Watergate soygunu araştırmasını konu alan Başkanın Bütün Adamları, yönetmen Alan J. Pakula’dan sinema dersi niteliğinde bir başyapıt. Woodward ile Bernstein‘ın çoksatan kitabından uyarlanan film, En İyi Film Ödülü de dahil olmak üzere sekiz dalda Oscar’a aday oldu. Washington Post editörü Ben Bradlee rolüyle Jason Robards’ın kazandığı En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü dahil dört ödül aldı. Başkanın Bütün Adamları gazete muhabirlerinin çalışma biçimini hiçbir uzun metrajlı filmde rastlanmayacak kadar yakından gözlemliyor.

En İyi Uyarlama Senaryo, En İyi Sanat Yönetimi, En İyi Ses, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Kansas Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Kadın Yardımcı Erkek Oyuncu Ulusal Film Eleştirmenleri Kurulu En İyi Film, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ulusal Film Eleştirmenleri Derneği Ödülleri En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu New York Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri En İyi Uyarlama Senaryo Amerika Yazarlar Birliği

Amerikalı yönetmen, senarist ve yapımcı Alan J. Pakula (1928-1998), yapımcılığını üstlendiği Bülbülü Öldürmek’le (1962) Akademi Ödülleri’nde En İyi Film Ödülü’ne aday oldu. 1969’da ilk uzun metrajlı filmi Bahar Rüzgarı’nı yönetti. “Paranoya üçlemesi” olarak bilinen serisinin ilk filmi Fahişe’yi 1971’de tamamladı. Arkasından Parallax Esrarı (1974) ve Başkanın Bütün Adamları (1976) geldi. Sophie’nin Seçimi (1982) Şüphe Altında (1990) ve Pelikan Dosyası’yla (1993) büyük başarı elde etti.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.