Baba Zula Müzikleri Eşliğinde “Eli Kulağında” ve Godard Anısına “Cuma Görüşürüz, Robinson” 27. Gezici Festival’de!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği 27. Gezici Festival yolculuğuna 2 Aralık’ta Ankara’dan başlıyor. 8 Aralık’ta Ankara izleyicisine veda edecek festival 9-11 Aralık tarihleri arasında Sinoplu sinemaseverlerle buluşacak. 12 Aralık’ta ise son durağı Kastamonu’ya ulaşacak ve 14 Aralık’ta sona erecek. Programında birbirinden farklı bölümlerde hem yılın en iyilerine hem de sinema tarihinde önemli yer edinmiş filmlere yer veren 27. Gezici Festival’de Kadın Öncüler bölümünde 100 yıllık bir yapım olan Eli Kulağında / Just Around The Corner gösterimi Baba Zula müzikleri eşliğinde gerçekleşecek.

Godard: Aşk ve Ölüm Üzerine bölümünde gösterilecek Cuma Görüşürüz, Robinson / See You Friday, Robinson ise, Batı’da aynı ölçüde tanınmayan iki büyük sanatçının, Ebrahim Golestan ile Jean-Luc Godard’ın sinemasal karşılaşmasına tanıklık ediyor.

Kadın Öncüler – Baba Zula Müzikleri Eşliğinde Film Gösterimi

27. Gezici Festival, 1921 yılında çekilen, film arşivlerinde sadece iki tane eksik kopyası bulunabilen 100 yıllık Eli Kulağında / Just Around The Corner filminin uzun uğraşlar sonucu 2021 yılında tamamlanan 79 dakikalık halini Sinemanın Kadın Öncüleri bölümünde Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’nin katkılarıyla izleyicilerle buluşturacak.

Yoksul Bridsong ailesini anlatan Frances Marion yönetmenliğindeki Eli Kulağında / Just Around the Corner, Fannie Hurst’ün 1914’te Saturday Evening Post’ta yayınlanan Superman adlı hikâyesinden uyarlandı. Film büyük şehirdeki sağlıksız ve adaletsiz hayatı ve çalışma koşullarını anlatıyor. Mesaiye kalmak zorunda olan kadın işçilerin ve soğuk kış aylarında kar ve ayazla mücadele eden insanların gösterildiği anlar neredeyse belgesel niteliğinde.

Uzun yıllardır tamamı bulunamayan ve bu nedenle izleyiciyle buluşamayan Eli Kulağında / Just Around The Corner filminin hikâyesinin en eksiksiz halinin elde edildiği kopyası, Kongre Kütüphanesi’ndeki 53 dakikalık kopyanın ve Eye Film Müzesi’ndeki 58 dakikalık kopyanın bir araya gelmesiyle oluşturuldu. İki kopya da Kongre Kütüphanesi’nin Virginia, Culpeper’daki Ulusal Ses-Görüntü Konservasyon Merkezi Film Laboratuvarı’nda 4K kalitesinde tarandı. Orijinal senaryo tüm araştırmalara rağmen bulunamadığından, iki versiyon dikkatle incelendi ve hikâye Eye Müzesi’nde yeniden birleştirildi. Renkler Hollanda kopyasının renklendirme şablonu dikkate alınarak Haghefilm’de dijital olarak yeniden oluşturuldu. Hız saniyede 19 film karesine sabitlendi ve film toplam 79 dakika oldu.

Eli Kulağında / Just Around The Corner filminin gösterimine Baba Zula müzikleriyle eşlik edecek. Ankara Sinema Derneği ile dünyanın değişik kentlerinde etkinlikler yapan Baba Zula, 27. Gezici Festival kapsamında yeniden unutulmaz bir sinema deneyimi yaşatacak.

Godard: Aşk ve Ölüm Üzerine

Bu yıl aramızdan ayrılan, sinema dünyasının usta ismi Jean-Luc Godard’ı, aynı kuşaktan olmalarına rağmen hiç tanışmadığı 100 yaşındaki yazar ve yönetmen Ebrahim Golestan’la buluşturan belgesel Cuma Görüşürüz, Robinson / See You Friday, Robinson, 27. Gezici Festival kapsamında izleyiciyle buluşacak.

Berlin Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan filmin yönetmeni Mitra Farahani, Jean-Luc Godard ve Ebrahim Golestan’ı sekiz ay sürecek bir e-posta yazışmasında bir araya getirdi. Anlaşmaya göre her Cuma birbirlerine mektup yazmaya başladılar ve ortaya sanat, ölüm, aşk ve şiir üzerine düşünen iki ustanın, ortak ya da farklı maceralarını öğrendiğimiz mizahi yanı da kuvvetli bir belgesel ortaya çıktı. Ebrahim Golestan ile Jean-Luc Godard’ın sinemasal karşılaşmasını anlatan belgeselde, biri büyük bir İngiliz kalesinde, diğeri Rolle’deki minik bir evde barınan iki yalnızlık birbiriyle yüzleşiyor, birbirine karşılık veriyor: Jean-Luc Godard’ın isyan ve melankoli arasında salınan yalnızlığıyla Ebrahim Golestan’ın yalnızlığı, insan kaderinin mecburiyetinin karşısına sağduyulu bir bilgeliği yerleştiriyor.

Festival Mekânları ve Biletler

Festivalin Ankara gösterimleri Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla 2–8 Aralık tarihleri arasında Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, Sinop gösterimleri 9-11 Aralık tarihleri arasında Sinop Belediyesi’nin ev sahipliğinde Halk Eğitim Merkezi’nde, Kastamonu gösterimleri ise 12-14 Aralık tarihleri arasında Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek.

İnternet üzerinden satışları www.biletinial.com üzerinden devam eden festival biletleri 30 Kasım’dan itibaren Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi gişesinden de satışta olacak. Tüm seanslar için biletlerin 20 TL olacağı festivalde Ankara’da Kısa İyidir ve Çocuk Filmleri ücretsiz olacak. Sinop ve Kastamonu’da tüm gösterimler ücretsiz gerçekleşecek.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.