BaBa ZuLa Eşliğinde Sessiz Film Gösterimi: Eli Kulağında

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

1921
79’
ABD
Renkli

Just Around the Corner, yoksul Birdsong ailesini anlatır; Jimmie ile Essie kardeşler anneleriyle birlikte New York şehrinin kalabalık ucuz apartmanlarından birinde yaşar. Geçinebilmek için çocukların ikisi de çalışırken annenin sağlığı giderek kötüleşmektedir. Şehrin ışıltılı gece hayatı Essie’yi çeker ve ucuz bir sinemada yer göstericilik yapmaya başlar. Karaborsa bilet satan düzenbaz Joe Ullman’a âşık olur. Annesi sürekli nişanlısını görmek ister ama Ullman onu ziyaret etmeyi reddeder. Jimmie bu gerilimin annesinin sağlığını olumsuz yönde etkilemesinden korkar.

Fannie Hurst’ün 1914’te Saturday Evening Post’ta yayınlanan Superman adlı hikâyesinden uyarlanan film büyük şehirdeki sağlıksız ve adaletsiz hayatı ve çalışma koşulları anlatır. Filmde mesaiye kalmak zorunda olan kadın işçilerin ve soğuk kış aylarında kar ve ayazla mücadele eden insanların gösterildiği anlar neredeyse belgesel niteliğindedir.

Just Around the Corner uzun yıllar boyunca seyredilemedi, zira film arşivlerinde yalnız iki tane eksik kopyası bulunabiliyordu; Kongre Kütüphanesi’ndeki 53 dakikalık kopyanın sonu yoktu, Eye Film Müzesi’ndeki 58 dakikalık kopyanın dans yarışması gibi önemli bölümleri eksikti. 2021’de bu iki arşiv güçlerini birleştirerek eksik kopyaları bir araya getirdi ve seyircilere sunulabilecek bir kopya ortaya çıktı.

Devamlılık açısından birbirlerini tamamlasalar da, bu iki kopya biri ülke içi, diğeri yurt dışı dağıtımı için hazırlanan farklı negatiflerden alınmıştı. Dolayısıyla farklı açılardan çekilmiş, farklı uzunlukta sahneler içeriyorlardı. Yurt içinde dağıtılmak üzere hazırlanan Kongre Kütüphanesi kopyası daha iyi sahneler içerdiğinden, yeniden inşa sürecinde mümkün olduğunda bu kopyadan alınan sahneler tercih edildi. Filmin son bobini, Eye Müzesi’ndeki yurt dışı dağıtım kopyasından alındı. Sonuçta hikâyenin en eksiksiz hali elde edilse de, farklı çekimler ve sahnelerin birleştirilmesiyle elde edilen bu versiyonun filmin “orijinal hali,” yurt içi veya yurt dışı dağıtım kopyası olduğu söylenemez.

Bazıları ciddi zarar görmüş olsa da, Amerikan kopyasındaki yazı kartonları kullanıldı. Hollanda kopyasındaki yeniden çevrilmiş ve yaratılmış kartonlar da eksik olanların yerine kondu. İki kopya da Kongre Kütüphanesi’nin Virginia, Culpeper’daki Ulusal Ses-Görüntü Konservasyon Merkezi Film Laboratuvarı’nda 4K kalitesinde tarandı. Orijinal senaryo tüm araştırmalara rağmen bulunamadığından, iki versiyon dikkatle incelendi ve hikâye Eye Müzesi’nde yeniden birleştirildi. Renkler Hollanda kopyasının renklendirme şablonu dikkate alınarak Haghefilm’de dijital olarak yeniden oluşturuldu. Hız saniyede 19 film karesine sabitlendi ve film toplam 79 dakika oldu.

Elif Röngen

Senarist, gazeteci, yazar ve yönetmen Frances Marion (1888-1973), Hollywood’un en üretken kadın yaratıcılarından biriydi. 1915-1946 yılları arasında hem başkalarının metinlerini uyarladı hem özgün senaryolar yazdı. Senaryo yazımı dersleri de veren Marion, Film Hikâyeleri Nasıl Yazılır ve Satılır adlı bir kitap da yayınladı. Uzun kariyeri boyunca yalnızca 1921’de iki film yönetti: Just Around the Corner ve The Love Light.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.