Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ankara Sinema Derneği Gezici Festival’i gerçekleştiren bir grup sinemasever tarafından 1998 yılında kuruldu. Dernek, her yıl 4–6 kente konuk olan Gezici Festival’in yanı sıra değişik ülke sinemalarını tanıtmaya yönelik film haftaları düzenledi. Bu bağlamda başta Ankara’da olmak üzere, çeşitli kentlerde Finlandiya, Fransa, İngiltere, İsrail, İran, Kore, Mısır, Yunanistan ve Kanada film şenlikleri düzenlendi. Ankara Sinema Derneği, yurtdışında da birçok film haftası düzenlemiştir: ABD, Almanya, Azerbeycan, Belçika, Bosna Hersek, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Güney Kore, Gürcistan, Hollanda, İsrail, İtalya, Makedonya, Meksika, Polonya, Portekiz, Saraybosna, Slovenya, Sırbistan, Yunanistan.

Türkiye Sineması’na özel bir önem veren Ankara Sinema Derneği, sinemayla profesyonel olarak ilgilenen 324 kişi arasında yaptığı bir anket ile Türkiye Sineması’nın En İyi On Türk Filmi’ni seçti ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, KODAK ve Fono Film’in katkılarıyla bu filmlerin İngilizce altyazılı yeni kopyalarını bastırdı. Seçilen En İyi On Türk Filmi’nin dünyadaki ilk gösterimi Temmuz 2004’te 39. Karlovy Vary Film Festivali’nde gerçekleştirildi.

Ankara Sinema Derneği, Türkiye Sineması’nın önemli isimlerine saygı niteliğinde pek çok kitaba da imza attı. “Oyuncu Tuncel Kurtiz”, “Türk Sineması’nda Sansür”, “Adı: Atıf Yılmaz”, “Yönetmen: Ömer Kavur”, “Yıldız: Hülya Koçyiğit”, “Metin Erksan Sinemasını Okumayı Denemek”, “Kahkaha ve Hüzün: Sadri Alışık”, “Kader: Zeki Demirkubuz”, “Aktör Dediğin Nedir Ki: Münir Özkul Kitabı”, “Sadeliğin Derinliğinde Bir Usta: Lütfi Akad”, “Özgürlüklerden Kayıplara ve Sonrası”, “Reha Erdem Sineması: Aşk ve İsyan”, “Taşrada Var Bir Zaman”, “Sınıf İlişkileri Sureti Soldurulmuş Bir Resim mi?” ve “Devrim Yahut Vasat” adlı kitaplar yayımlandı.

Yönetmen Zeki Demirkubuz’un Temmuz 2001’de Ankara’da çekilen filmi İtiraf’ın yapım koordinatörlüğünü üstlenen Ankara Sinema Derneği, yönetmenliğini dernek üyesi Tuncel Kurtiz’in üstlendiği “Kaz Dağı Efsanesi” adlı belgesel filmin de TRT ile birlikte ortak yapımcısıydı.

Ankara Sinema Derneği Gezici Festival kapsamında, 2007 yılında, genç sinemacılara profesyonel bir ekiple film çekme olanağı sağlamak amacıyla ‘Kısa Film Senaryo Yarışması’ düzenlemiş ve sonrasında beş senaryo filme çekilmiştir. Kars Öyküleri adlı filmin dünya ilk gösterimi 27 Ocak – 7 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilen Rotterdam Film Festivali’nde yapıldı.

Ankara Sinema Derneği Zeki Demirkubuz’un Yeraltı, Bulantı ve Kor filmlerinin de yapımcılığını üstlendi.

Ankara Sinema Derneği, uluslararası projelerde de Türkiye’yi temsil etmektedir. Akdeniz’e kıyısı olan Ortadoğu ve Afrika ülkelerini kapsayan ve bu ülkelerin filmlerini Avrupa pazarıyla buluşturmayı hedefleyen Medscreen Projesi ile aralarında İsrail ve Filistin’in de olduğu bazı Akdeniz ve Avrupa ülkelerindeki belgesel sinemacıları bir araya getiren Greenhouse Projesi bunlardan yalnızca ikisi.

Ankara Sinema Derneği 2008 yılından bu yana Adana Altın Koza Film Festivali’nin uluslararası bölümünün koordinasyonunu üstlenmektedir.

Ankara Sinema Derneği 2008 yılından bu yana Cannes, Berlin gibi festivallerdeki Türkiye stantlarının koordinatörlüğünü de yaparak Türk sinemasının yurtdışındaki tanıtımına katkıda bulunmaktadır.

Ankara Sinema Derneği 2014 yılında ayrıca Güney Kore’de düzenlenen Busan Film Festivali’nde ve İspanya’da düzenlenen Valladolid Film Festivali’nde Türkiye özel bölümleri gerçekleştirmiş, Saraybosna ve Venedik Film Festivallerinde de ülkemizin tanıtımını üstlenmiş, Venedik Film Festivali kapsamında düzenlenen Film Pazarında açılan Türkiye Standının yönetimini üstlenmiştir. 2015 Yılında Meksika’nın en önemli festivallerinden Guanajuato’da bir Türkiye Özel Bölümü düzenlenmiştir.

Sinemayla ilgili hemen her alanda etkinlikte bulunan Ankara Sinema Derneği 1999 yılında İfsak Sinema Ödülü’nü ve 2013 yılında Eskişehir Film Festivali Emek Ödülü’nü kazandı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.