3. İNGİLİZ KISA FİLM GÜNLERİ

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

1-22 Mart 2004
Ankara, Eskişehir, Bursa, İzmir, Diyarbakır, Kars, Konya, Sivas

British Council ve Ankara Sinema Derneği 1-22 Mart tarihleri arasında Ankara, Eskişehir, Bursa, İzmir, Kayseri, Diyarbakır, Kars, Konya, Sivas kentlerinde İngiliz Kısa Film Günleri’nin üçüncüsünü gerçektirdi. 3. İngiliz Kısa Film Günleri 1-3 Mart’ta Ankara Kavaklıdere Sineması’nda, 4-5 Mart’ta Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi Sinema Salonu’nda, 6-7 Mart’ta Bursa’da Tayyare Kültür Merkezi’nde, 9-10 Mart’ta İzmir’de İzmir Sanat Salonu’nda, 12-13 Mart’ta Diyarbakır’da Diyarbakır Sanat Merkezi’nde, 15-16 Mart’ta Kars’ta Kars Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde, 18-19 Mart’ta Konya’da Selçuk Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde, 21-22 Mart’ta Sivas’ta Cumhuriyet Üniversitesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

3. İngiliz Kısa Film Günleri, “Kültürel Çeşitlilik”, “Canlandırmalar” ve “Cinsiyet Savaşları” adı altında üç bölümden oluşuyor. Programda yer alan ve British Council tarafından seçilen 2001 ve 2003 yapımı kısa filmler, farklı kültürler mozaiğine dönüşen İngiltere’yi tanıtmayı amaçlıyor.

“Cinsiyet Savaşları” bölümünde yer alan “Bir İlişkinin Bittiği Nasıl Anlaşılır” filminin yönetmeni Tony Roche Eskişehir, Bursa ve İzmir’e, yine aynı bölümde yer alan “Oda Servisi” filminin yapımcısı Saskia von Romen İzmir ve Diyarbakır’a, “Kültürel Çeşitlilik” bölümünde yer alan “Yemek Fişleri ve Derin Su” filminin yönetmeni Catrin Clarke Diyarbakır ve Kars’a, yine aynı bölümde yer alan “Gezgin” filminin yönetmeni Dictynna Hood ise Konya’ya konuk oldu.

Ethem Özgüven yaklaşık 15 yıldır üzerinde çalıştığı “sosyal reklam ya da sosyal spot” konusunda konferans verdi. Alanın dünü bugünü ve alanı bekleyen tehlikeler; Televizyon sosyal reklam ilişkisi ve çizilmemiş hukuksal çerçevenin yarattığı tehlikeler başlıca maddeler. Bu kapsamda “futbol şiddet”, “kadın şiddet”, “madde ve sigara bağımlılığı” kampanyaları da izlenebilecek. Ethem Özgüven “belgeselin ölümü” adını verdiği ikinci konuşmasında ulusal ve dünya belgeselinin önündeki engeller, Kültürel bellek, dramatik belgesel, reklam belgesel ilişkilerine değindi.

İngiltere, Türkiye ve başka ülkelerden farklı kültürel geçmişlere sahip gençler arasında karşılıklı anlayış ve bilinci geliştirmeye yönelik etkinlikler düzenleyen yeni British Council girişimi olan “Connecting Futures kapsamında” Ethem Özgüven liderliğinde Türk ve İngiliz gençleri birlikte seyahat ederek, İngiliz Kısa Film Günleri’ni farklı bir bakış açısından kaydederek, bir belgesele dönüştürdüler.

Yine Connecting Futures kapsamında, gençler ve çocuklarla film aracılığıyla sosyal projeler gerçekleştiren, London Film and Video Workshop isimli kuruluştan Fiona Young and Louise Gray; Ankara, Eskişehir ve Bursa’da, gençlere yönelik “Genç Aşk ve Sinema” konulu tartışma oturumunu yönlendirdiler.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.