27. Gezici Festival Ankara’da Sinemaseverlerle Buluşmaya Başladı!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ankara Sinema Derneği’nin düzenlediği 27. Gezici Festival, 2 Aralık’ta Ankara’da başladı. Ankara gösterimleri için biletlerin neredeyse tamamının tükendiği, seyircinin yoğun ilgisi ile geçen Festival film gösterimleri ve söyleşilerle dolu ilk hafta sonunu geride bıraktı. 27. Gezici Festival 8 Aralık’ta Ankara’ya veda edecek ve yolculuğuna 9-11 Aralık tarihleri arasında Sinop’ta devam edecek, 12-14 Aralık tarihleri arasında Kastamonu izleyicisiyle buluşacak.

27. Gezici Festival’in ilk gününde Lukas Dhont’un Cannes Büyük Jüri Ödülü’nü kazanan filmi Yakın / Close, ABD Büyükelçiliği’nin katkılarıyla gerçekleşen Tehdit Altında bölümü filmlerinden 1976 yapımı Oscar ödüllü Alan J. Pakula imzalı Başkanın Bütün Adamları / All The President’s Man, Anna Jadowska’nın başrolündeki Dorota Pomykala’ya Tribeca’da En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandıran Çatıdaki Kadın/ Woman On The Roof ve Ümran Safter’in yönettiği Kabahat izleyiciyle buluştu.

Yaz tatilini geçirmek üzere babaannesinin yaşadığı muhafazakâr Anadolu köyüne giden, batıl inançlarla baş etmeye çalışan 13 yaşındaki Reyhan’ı odağına alan Kabahat filminin gösterimi sonrasında Alin Taşçıyan’ın moderatörlüğünde yönetmen Ümran Safter ve filmin başrol oyuncularından Işıl Acaray’ın katılımıyla bir söyleşi gerçekleşti. Uzun yıllar tv muhabirliği ve editörlüğü yaptıktan sonra belgesel film ile sinemaya adım atan Ümran Safter söyleşide belgeselden kurmacaya geçiş süreci, çoğu amatör olan oyuncuların seçimi ve yönetimi, uzun bir hazırlık sürecinin ardından 2 hafta süren çekimler ve bundan sonraki projeleri başta olmak üzere pek çok detayı izleyicilerle paylaştı ve “Minimal bir film olsun istedik hep. Büyük büyük, her şeyin altını kocaman harflerle çizen değil; hayatın içinden, hepimizin yaşadığı günlük hayatta karşılaştığımız sorunları sade bir dille aktarmak istedim. Yalın ve basit olsun istedik, bunu başarabildiysem de ne mutlu,” dedi.

Işıl Acaray, karakteri için “Ümmü karakterini canlandırmak çok zor olmadı. Benim de herkes gibi bir anneannem ve babaannem vardı ve bazı yönlerden Ümmü karakteri oldukça anneanneme benziyordu. Çok da yabancı olduğum bir karakter değildi. Babaannem çok daha modern bir kadındı. İkisini bir sentez haline getirdim. Halkın içinden birisi Ümmü. Hâlâ var böyle anneanneler ve babaanneler,” dedi.

Festivalin ikinci gününde ise, Sinemanın Kadın Öncüleri bölümünde yer alan, Frances Marion yönetmenliğindeki sessiz film Eli Kulağında / Just Around The Corner, Baba Zula’nın canlı müziği eşliğinde gösterildi. Baba Zula, gösterim sonrasında mini bir konser verdi ve izleyicilere unutulmaz bir gece yaşattı.

Günün diğer filmleri ise, Cannes Film Festivali’nde En İyi Yönetmen Ödülü’nü alan ve Kore’nin Oscar adayı olarak açıklanan Park Chan-wook’un yönettiği Ayrılma Kararı / Decision To Leave; Colm Bairéad imzalı, Berlin Film Festivali Generation Kplus En İyi Film ve Çocuk Jürisi Mansiyon Ödülleri başta olmak üzere pek çok ödüle layık görülen, Oscar’larda En İyi Uluslararası Film dalında İrlanda’nın adayı olan Sessiz Kız / The Quiet Girl, Tommy Walker ve Ross Hockrow‘un belgeseli Kaepernick ve Amerika / Kaepernick & America oldu.

Festivalde dün izleyiciyle buluşan filmlerse; Dünya Sineması bölümünde yer alan Lukas Dhont’un filmi Yakın / Close ve San Sebastian Film Festivali’nden En İyi Avrupa Film İzleyici Ödülü, Tokyo Film Festivali’nden Büyük Ödül ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazanan Rodrigo Sorogoyen imzalı Canavarlar / The Beasts, Tehdit Altında bölümü filmlerinden ödüllü Asyalı-Amerikalı yönetmen Ramona S. Diaz imzalı belgesel Kuşatma / A Thousand Cuts ve Özcan Alper’in Karanlık Gece oldu.

Hasta annesiyle vedalaşmak için gençliğinin geçtiği kasabaya geri dönen ve geçmişinde yaşadığı ve yaşattığı olaylarla bir kez daha yüzleşerek, vicdanını temizlemeye çalıştıkça kasabadaki suç ortaklarının engellerine çarpan bir adamı anlatan Karanlık Gece gösterimi sonrasında Özcan Alper ve filmin oyuncularından Taner Birsel izleyicilerin sorularını yanıtladı. Seyircinin yoğun ilgisiyle gerçekleşen söyleşide Özcan Alper, “Bugünkü Türkiye toplumuna baktığımızda umut ne kadar var? Evet hepimiz umut arıyoruz, umut istiyoruz. Filmlerde sahte ya da seyirciyi tatmin eden bir umut yaratmak bana daha fazla umutsuzluk veriyor tam tersine. Sahte bir adalet arayışından ziyade hakikat arayışının çok daha önemli olduğunu, toplumun bununla yüzleşmesi gerektiğini düşünüyorum, bu aslında umut. Bu filmde diğer filmlerimden farklı olarak aslında mağdurdan ziyade mağdur edenin psikolojisi var. Aslında Türkiye toplumundaki çoğunluğun milliyetçilik ve ırkçılıkla olan derdi üzerine biraz kafa yormak istedim. Çok ciddi bir şiddet sarmalının içerisindeyiz. Neden bu kadar çabuk galeyana geliyoruz? Toplumun en çok tırnak içerisinde çok sıradan gözüken kötülükle ilgili düşünmesi gerek diye düşünüyorum,” dedi.

Proje seçiminde oldukça seçici davranan Taner Birsel ise rolü kabul etme sürecini şöyle aktardı: “Bir projeye başlamadan önce genellikle üç kriterim var; bir tanesi yönetmeni kim? İkincisi senaryo. Defalarca okurum senaryoyu. Ondan sonra tekrar başa dönerim; yönetmen kim derim. Bu da üçüncüsü. Özcan Alper gibi bir fırsatı kaçıracak değilim, geçmişe dayalı başka bir ahbaplığımız da var. Telefon edince tereddütsüz evet dedim. Senaryoyu okumamı istedi ve okudum. Bana sorarsanız ayrı bir filmin konusu olacak kadar derinlikli bir hikâyeydi evladını yitirmiş bir babanın hikâyesi. Çok dokundu içime. Özellikle yaşadığımız topraklarda kayıp hikâyelerini herkes biliyor. Canından bir parçayı yitirmiş bir insanın bir sıfatı bile yok bizim dilimizde en azından. Biraz daha bunu dert ettiği için kabul ettim projeyi.”

Gezici Festival Ankara Seyircisi ile Buluşmaya Devam Ediyor!

27. Gezici Festival 8 Aralık’a kadar her sabah 10.30 seansında Çocuk Filmleri gösterimiyle başlayacak. Festivalde bugün Kısa İyidir bölümünde yer alan filmlerin ilk seçkisi, Berlin Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Mitra Farahani imzalı Cuma Görüşürüz, Robinson / See You Friday, Robinson, Sophie Linnenbaum’un Münih Film Festivali’nde En İyi Yönetmen seçilerek Alman Sineması Yeni Yetenek Ödülü’nü aldığı filmi Figüranlar / The Ordinaries ve Çiğdem Sezgin yönetmenliğindeki Suna izleyicilerle buluşacak. Suna filminin gösterimi sonrasında yönetmen Çiğdem Sezgin söyleşi için salonda olacak.

6 Aralık’ta Kısa İyidir bölümünün ikinci seçkisi ve Çiğdem Sezgin’in Suna filminin ikinci gösterimleri kaçıranlar için beyazperdede olacak. Günün diğer filmleri ise Martín Boulocq’un Tribeca Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan filmi Ziyaretçi / The Visitor ve Selcen Ergun’un Toronto Film Festivali’nde dünya ilk gösterimini yapan filmi Kar ve Ayı olacak. Selcen Ergun gösterim sonrasında izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Festivalin 7 Aralık programında ise Ümran Safter imzalı Kabahat, Patricio Guzmán imzalı belgesel Hayali Ülkem / My Imaginary Country, Jake Paltrow imzalı Haziran, Sıfır Günü / June Zero ve Belmin Söylemez’in son filmi Ayna Ayna gösterilecek. Ayna Ayna gösterimi sonrasında Belmin Söylemez, Şenay Aydın, Manolya Maya ve Haşmet Topaloğlu’nun katılımıyla söyleşi gerçekleşecek.

Festivalin Ankara’daki son günü 8 Aralık’ta ise Özcan Alper’in yönettiği Karanlık Gece, Park Chan-wook’un yönettiği Ayrılma Kararı / Decision To Leave, Martin Ritt yönetmenliğindeki Paravan / The Front ve gazeteci ve yapımcı Matt Sarnecki’in yönettiği Bir Gazetecinin Öldürülüşü / The Killing Of A Journalist beyazperdede olacak.

Festival Mekânları ve Biletler

Festivalin Ankara gösterimleri Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çankaya Belediyesi’nin katkılarıyla 2–8 Aralık tarihleri arasında Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde, Sinop gösterimleri 9-11 Aralık tarihleri arasında Sinop Belediyesi’nin ev sahipliğinde Halk Eğitim Merkezi’nde, Kastamonu gösterimleri ise 12-14 Aralık tarihleri arasında Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda İletişim Fakültesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek.

İnternet üzerinden satışları www.biletinial.com üzerinden devam eden festival biletleri Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi gişesinden de satışta. Tüm seanslar için biletlerin 20 TL olduğu festivalde Ankara’da Kısa İyidir ve Çocuk Filmleri ücretsiz olacak. Sinop ve Kastamonu’da tüm gösterimler ücretsiz gerçekleşecek.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.