27. FESTROIA FİLM FESTİVALİ TÜRKİYE ÖZEL BÖLÜMÜ

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

3-12 Haziran 2011 tarihlerinde Portekiz’in Lizbon ve Setubal kentlerinde gerçekleştirilen 27. Festroia Uluslararası Film Festivali’inde, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla bir Türkiye özel bölümü gerçekleştirildi. Bu kapsamda Şerif Gören’in Yol, Ömer Kavur’un Anayurt Oteli, Zeki Demirkubuz’un Masumiyet ve Kader, Sırrı Süreyya Önder ve Muharrem Gülmez’in Beynelmilel, Özcan Alper’in Sonbahar, Yeşim Ustaoğlu’nun Pandora’nın Kutusu, Selim Demirdelen’in Kavşak adlı filmleri; ayrıca bir kısa film seçkisi gösterildi.

Festivalin ana yarışma bölümünde Tayfun Pirselimoğlu’nun Saç ve ilk filmler yarışmasında Ahmet Boyacıoğlu’nun Siyah Beyaz filmleri yarıştı. Saç Fibresci ödülünü kazandı, Siyah Beyaz ise Jüri Özel Mansiyonu’na layık görüldü.

Festivalin açılış töreninde festivalin onur ödülü olan ve her yıl bir ülkeye verilen Kristal Yunus, Lizbon Büyükelçiliğimiz müsteşarı Derya Dingiltepe’ye sunuldu. 7 Haziran 2011’de Türk sinemasını konu alan bir panel düzenlendi. 3 Haziran’da festivalin açılış töreninden sonra ve 5 Haziran’da festival konuklarına iki resepsiyon düzenlendi.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.