24. Gezici Festival Ankara’da Başladı!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Ankara Sinema Derneği’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlediği Gezici Festival, 30 Kasım Cuma günü film gösterimleri ve söyleşilerle başladı. Festival, 7-9 Aralık tarihleri arasında Sinop’u, 10-13 Aralık’ta ise Kastamonu’yu ziyaret edecek.

Gezici Festival’in ilk gününde Mahmut Fazıl Coşkun’un seçkisiyle Bebek Jane’e Ne Oldu? sinemaseverle buluştu. 1962 yapımı filmi beyazperde izleme fırsatını kaçırmak isteyenler daha sonra Mahmut Fazıl Coşkun’la film sohbeti yaptılar.

Türkiye 2018 seçkisinde yer alan Arada filminin gösterimine yönetmen Ali Kemal Çınar katıldı. Gezici Festival’in Kars’a gittiği yıllarda, Diyarbakır Sinema Kulübu olarak festivale katıldıklarını belirten Çınar, bugün kendi filmiyle festivale katılmanın heyecanını salondakilerle paylaştı.

1 ARALIK CUMARTESİ

Mahmut Fazıl Coşkun’un 24. Gezici Festival için seçtiği Wim Wenders imzalı ALİS KENTLERDE, 1 Aralık Cumartesi 14.00’te Mahmut Fazıl Coşkun’un sunumuyla Büyülü FEner’de! Almanya’dan ABD’ye uzanan bir coğrafyada geçen film 70’li yıllara dair unutulmaz bir portre sunuyor.

Mahmut Fazıl Coşkun’un 24. Gezici Festival için seçtiği bir diğer film Aki Kaurismäki imzalı EŞARBINA SAHİP ÇIK, TATYANA ise yine aynı gün 1 Aralık Cumartesi günü 12.00’de Mahmut Fazıl Coşkun’un sunumuyla Kızılay Büyülü Fener’de!

YILIN EN İYİLERİ, SİNEMA TARİHİNİN UNUTULMAZLARI

Gezici Festival, her yıl olduğu gibi bu yıl da yılın ses getiren filmlerini Dünya Sineması bölümünde bir araya getiriyor. Festival’in, her yıl sinema dünyasından bir ismin seçtiği filmlerden oluşturduğu özel bölümünün bu yılki konuğu Mahmut Fazıl Coşkun. Görünmez Kentler başlıklı bölümde Coşkun’un sinema tarihinden seçtiği dört klasik var. Türkiye korku sineması külliyatı içinde farklı bir yerde duran Can Evrenol’un hazırladığı Korku Sineması seçkisinde kısa korku filmleri, türü sevenlerle buluşacak. Restore edilmiş klasiklerden oluşan programıyla tanınan Il Cinema Ritrovato Film Festivali işbirliğiyle hazırlanan Özgür Sinema bölümünde ise Küba sinemasının en önemli klasiği kabul edilen 1968 yapımı Azgelişmişlik Anıları restore edilmiş kopyasıyla gösterilecek. Gezici Festival’in, güncel sanat alanında işler üreten sanatçılar ile festival izleyicisini buluşturan bölümünün bu yılki konuğu, Hissetmek İstiyorum başlığı altında iki filmi gösterilecek olan Didem Pekün. Kısa İyidir bölümünde yılın dikkat çeken kısa filmleri, Çocuk Filmleri seçkisinde ise küçük izleyicilerin merakla takip edeceği kısa metraj animasyonlar var.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.