20. PALIC AVRUPA FİLMLERİ FESTİVALİ TÜRKİYE ÖZEL BÖLÜMÜ

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

13-19 Temmuz 2013 tarihlerinde gerçekleştirilen 20. Palic Avrupa Filmleri Festivali’nde bir Türkiye özel bölümü düzenlendi.

Yeni Türkiye Sineması başlığı altında Ali Aydın’ın Küf, Zeki Demirkubuz’un Yeraltı, Seyfi Teoman’ın Bizim Büyük Çaresizliğimiz, Yeşim Ustaoğlu’nun Araf, Onur Ünlü’nün Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikâyesi ve Tolga Örnek’in Kaybedenler Kulübü adlı filmleri gösterildi. Reha Erdem’in Jîn adlı filmi Festivalin Gençlik bölümünde; Onur Ünlü’nün Sen Aydınlatırsın Geceyi filmi Ana Yarışma’da ve Uğur Yücel’in Soğuk adlı filmi Parallels&Encounters yarışmasında yer aldı.

Yeni Türkiye Sineması bölümünün 14 Temmuz’da yapılan açılışına Belgrad Büyükelçimiz Sayın Mehmet Kemal Bozay ve Belgrad Kültür ve Tanıtma Müşavirimiz Sayın Derya Polat katıldı. Aynı gün festival konukları Türkiye resepsiyonunda ağırlandı.

Festivale Türkiye’den Küf filminin yönetmeni Ali Aydın, Yeraltı filminin yönetmeni Zeki Demirkubuz, Celal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi ve Sen Aydınlatırsın Geceyi filmlerinin yönetmeni Onur Ünlü ve yapımcısı Şebnem Vitrinel, Küf filminin oyuncusu Ercan Kesal, Bizim Büyük Çaresizliğimiz filminin yapımcısı Nadir Öperli ve oyuncusu Güneş Sayın, Soğuk filminin oyuncusu Cenk Alibeyoğlu katıldı.

Festivalde bu yıldan itibaren Ana Yarışmada yer alan ilk ya da ikinci filmlere verilmek üzere Seyfi Teoman Özel Ödülü konuldu. Bu ödülü festivalin ödül töreninde Nadir Öperli, Open Up to Me adlı filmin Finlandiyalı yönetmeni Simo Hallinen’e verdi.

Festivalin ana yarışma jürisinde yer alan Nurgül Yeşilçay, Sırbistan’da en çok izlenen TV dizisi olan Aşk ve Ceza’daki rolü nedeniyle büyük ilgi topladı ve Sırbistan’da 3 milyona yakın kişi tarafından izlenen ‘Night with Ivan Ivanovic’ adlı TV Şov’una katıldı.

Soğuk filmi Parallels & Encounters Bölümü’nün En İyi Filmi seçildi. Jüri gerekçeli kararında “Türkiye’deki insan ilişkilerini, çok katmanlı, şiirsel ve cesur bir üslupla anlatan; iyi oyunculuk ve etkileyici sinematografisi ile göz dolduran filmi” yarışan 10 film arasında ödüle değer bulduklarını açıkladı. Ödülü Belgrad Kültür ve Tanıtma Ateşemiz Sayın Derya Polat aldı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.