2. İNGİLİZ KISA FİLM GÜNLERİ

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

2-23 Mart 2003
Ankara, Eskişehir, Bursa, İzmir

British Council ve Ankara Sinema Derneği 3-23 Mart tarihleri arasında Ankara, Eskişehir, Bursa ve İzmir’de İngiliz Kısa Film Günleri’nin ikicisini gerçekleştirdi. İngiliz Kısa Film Günleri 2-5 Mart’ta Ankara’da Kavaklıdere Sineması’nda, 6-8 Mart’ta Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi Sinema Salonu’nda, 11-13 Mart’ta Bursa’da Tayyare Kültür Merkezi’nde ve 21-23 Mart’ta İzmir’de İzmir Sanat Salonu’nda düzenlendi.

İngiliz Kısa Film Günleri, “Sevgi ve İlişkiler”, “Çocuklar” ve “Öğrenci Canlandırmaları” adı altında üç bölümden oluşuyor. Programda yer alan ve British Council tarafından seçilen 2001 ve 2002 yapımı kısa filmler, öncelikle geçen yüzyılda yaşanan olaylar nedeniyle tam anlamıyla bir farklı kültürler mozaiğine dönüşen İngiltere’yi tanıtmayı amaçlıyor. Programda yer alan birçok filmin jeneriğindeki adlar ya da filmlerin konuları İngiltere için çok tipik değil. Ancak amaçlanan da İngiltere’deki farklı kültürleri gösterebilmek.

On dört filmden oluşan 71 dakikalık “Öğrenci Canlandırmaları” bölümünde İngiltere’deki en iyi canlandırma eğitimini veren University College Wales, The National Film and Television School, The Surrey Institute ve Royal College of Art okullarının öğrencilerinin, öğrenimleri sırasında yaptıkları filmler yer alıyor. Bu bölümde mesleklerini icra ederken ciddi sorunlar yaşayan bir cin, hassas bir vampir, düşkün bir peri ve işsiz kalmış bir hayaletle tanışabilir ya da ilgi duyduğu kadının peşinden bir yoga salonuna giden adamın ayağı ile kulağı arasındaki yakınlaşmayı izleyebilirsiniz. Bu bölümde yer alan “Purolar Hakkında bir şeyler öğrenmek istersiniz, değil mi ?” adlı film, puro üretiminin tarihine politik açıdan yaklaşan ve Kennedy’nin Küba’ya ticari ambargo uygulamadan önce yüzlerce Küba purosu satın aldığı bilgisini bize aktaran bir canlandırma. “Tek Kolluların Kenti”, yalnızca tek kollu insanların yaşadığı bir kentte uyum içinde sürüp giden yaşamın yeni bir buluşla nasıl zorlaştığını anlatıyor.

Altı filmlik “Sevgi ve İlişkiler” adlı bölüm 82 dakika sürüyor. Bu bölümde yer alan “Başına Gelen En İyi Şey”, bir gece önce tanışan ve ertesi sabah aynı yatakta uyanan iki insanın komik öyküsü. Adını Londra’da Hintlilerin yoğun olarak yaşadığı “Brick Lane” semtinden alan komedi, güzel bir kızı etkilemek için araba çalan iki gencin başına gelenleri anlatan bir komedi.

Sekiz filmin yer aldığı 79 dakikalık “Çocuklar” bölümünde yer alan “Ceset” adlı beş dakikalık film, tenha bir sokakta bir delikanlı ile bir adamın şaşırtıcı karşılaşmalarının öyküsü. “Çukur” Doğu Londra’daki bir okulda öğrenciler arasındaki ilişkilerin psikolojik boyutlarından yola çıkarak güçlü ile zayıfın çekişmesini anlatıyor. “Takas” adlı film ise çocukların inanılmaz dünyalarına hoş bir gezinti. Birçok festivalde ödül alan bu yapıtta, bir çocuk, gazete okumaktan başka bir işe yaramayan babasını arkadaşının balıklarıyla takas ediyor.

Kısa filmin sinema dünyası için ne derece önemli olduğunu vurgulayan bu etkinlik sinemaseverler ve özellikle İletişim Fakültesi öğrencileri için kaçırılmaması gereken bir fırsat. İngiliz Kısa Film Günleri süresince etkinlik çerçevesinde gösterilecek filmlerin yönetmenleri de Türkiye’ye konuk oldu. 2. İngiliz Kısa Film Günleri’ne Ankara’da Denk Ajans, Eskişehir’de Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi, Bursa’da Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı, İzmir’de de İzmir Sanat ev sahipliği yaptı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.