Sinema Konuşalım

tuncelkurtiz

Gezici Festival 2006’dan bu yana Türkiye’nin pek çok kentinden genç sinemacı ve sinema öğrencilerinin katılımıyla Sinema Konuşalım buluşmalarına ev sahipliği yapıyor. Üç yıl boyunca festivalin Kars ayağında gerçekleştirilen Sinema Konuşalım buluşmalarının dördüncü ve beşincisini Ankara ve Artvin’de gerçekleştirildi.

Sinema amatörleri ile profesyonellerini özenle hazırlanmış programı ile Gezici Festival çatısı altında bir araya getirmeyi amaçlayan Sinema Konuşalım’a son üç yılda 400’e yakın genç sinemacı katıldı. Alanlarında oldukça başarılı profesyonel isimlerle tanışma, onların yürüttüğü atölye çalışmalarına katılma, paylaşırken öğrenme fırsatı bulan gençler atölyeler sırasında çeşitli üretimlerde de bulundular. Buluşmalar aynı zamanda genç katılımcıların birbirleriyle tanışmalarını, ileride gerçekleştirecekleri projeleri için işbirliği yapabilecekleri bir ortam yaratmayı da amaçladı.

Amatörler ve profesyonelleri bir araya getirmeyi ve karşılıklı deneyim paylaşımlarını sağlamak düşüyle düzenlenen Sinema Konuşalım buluşmaları üç yılda artık “bir haftalık okul” olduğunu kanıtladı.

Sinema Konuşalım yalnızca film derslerinden oluşmuyor. Gündüzleri katılımcıların festival programındaki filmleri izlemeleri, filmler üzerine sohbetler gerçekleştirmeleri; akşamları ise festival kapsamında düzenlenen konserlere katılarak günün yorgunluğunu üstlerinden atmaları da buluşmaların bir başka bir araya getirici özelliği olarak sayılabilir.